Debut cu victorie pentru Cuza Sport la turneul semifinal

formaţia brăileană de baschet s-a impus cu  82-72 în partida cu Aurel Vlaicu Bucureşti • Andrei Căpuşan, Andrei Iliescu şi Nemanja Petrovic au fost principalii marcatori ai echipei brăilene

Duminică după-amiază, peste 700 de spectatori au condus echipa Cuza Sport spre victorie în disputa cu  CN Aurel Vlaicu Bucureşti, meci contând pentru prima etapă a turului turneului semifinal al Ligii I la baschet masculin. Formaţia brăileană coordonată de pe margine de antrenorul Cătălin Ştefănescu şi managerul clubului, Mircea Totolici, s-a impus cu  82-72, pe sferturi 20-13, 18-19, 24-21, 20-19, la capătul unui meci spectaculos şi cu răsturnări de situaţii în prima lui jumătate. Şi, ca de obicei, lovitura de începere a partidei a fost dată de un sportiv brăilean cu rezultate deosebite, de data aceasta la meci fiind invitată Gabriela Şerbănescu, multiplă medaliată a secţiei de ciclism de la CSM Brăila.

Bucureştenii au început mai bine partida din Sala Polivalentă şi s-au desprins la 8-0, şase dintre cele opt puncte fiind realizate din aruncările de la distanţă ale lui  Jolliffe  Raheem. Cu patru jucători noi în lot, Cuza Sport a reuşit totuşi destul de repede să întoarcă rezultatul în favoarea sa. De la 6-11, echipa gazdă a reuşit zece puncte la rând şi a preluat conducerea pe tabela de marcaj. A fost 16-11 pentru Cuza Sport după ce  Nemanja Petrovic a transformat două aruncări libere. Damian şi Căpuşan au reuşit câte un coş de 2 puncte fiecare, astfel că la finalul primului sfert echipa brăileană conducea cu 20-13. Elevii antrenorului Cătălin Ştefănescu au început bine şi actul al doilea. Voiculeţ a marcat primele puncte şi se părea că echipa gazdă va defila spre victorie în această partidă. Nu a fost aşa, pentru că bucureştenii au avut o prestaţie bună şi au câştigat sfertul al doilea la limită, 19-18. Cu toate acestea, la pauza mare Cuza Sport avea un avans de şase puncte, 38-32.

Următoarele două sferturi ale disputei dintre Cuza Sport Brăila şi CN  Aurel Vlaicu Bucureşti au fost spectaculoase ca derulare, însă în ambele ritmul jocului a fost dictat de echipa brăileană. Iar atmosfera din tribună a fost una incendiară. Suporterii au aplaudat toate reuşitele favoriţilor şi practic, prin încurajările lor, i-au condus spre o victorie meritată. Bucureşteanul Similache a înscris un coş de 2 puncte, însă la acţiunea de atac a gazdelor Petrovic a marcat un coş de 3 puncte, moment răsplătit cu ovaţii de cei peste 700 de suporteri aflaţi în Polivalentă. Cuza Sport a reuşit să refacă diferenţa de nouă puncte, ba chiar şi-a mărit-o la unsprezece, 50-39, spre finalul celui de-al treilea sfert. În ultimul act  al partidei baschetbaliştii brăileni au făcut spectacol spre deliciul tribunei, iar în final s-au impus cu  82-72. Cuza Sport va juca în etapa următoare la Universitatea Cluj, formaţie care în această rundă a fost învinsă în deplasare, cu 94-49, de Politehnica Iaşi.

Am avut emoţii la început pentru că era primul meci al nostru în noua formulă, însă treptat acestea au trecut. Formaţia noastră s-a comportat conform aşteptărilor şi am obţinut o victorie meritată şi importantă spun eu, în faţa unei echipe care s-a clasat tot pe primul loc în seria Bucureştiului. Am păşit cu dreptul în partea a doua a campionatului, am obţinut un succes de moral în perspectiva următoarelor partide”, a declarat Mircea Totolici, managerul clubului Cuza Sport.

Pentru Cuza Sport au marcat Andrei Căpuşan 19 puncte, Andrei Iliescu 18, Nemanja Petrovic 15, Andrei Damian 8, Ciprian Ţelinoiu 7, Florin Voiculeţ 6, Cristian Corneanu 6, Adrian Movileanu 3, iar de la CN Aurel Vlaicu cel mai prolific jucător a fost Jolliffe Raheem care a înscris 35 de puncte.