În prima etapă a Ligii a IV-a, favoritele s-au impus pe linie

* Viitorul Cireșu a marcat 11 goluri în poarta echipei CS Făurei și este primul lider al Ligii a IV-a* cu cinci reușite, Mihai Popa a devenit golgheterul primei etape * în doar 30 de minute, deputatul PNL Alexandru Popa a marcat un gol și a trimis mingea în bară * Dinamic Unirea a ținut în șah campioana en titre, Victoria Traian * victorii clare pentru Sportul Chiscani, Viitorul Șuțești și Voința Vișani

Nou promovata Viitorul Cireșu a dat un recital de goluri pe stadionul din Urleasca, iar în final s-a impus cu 11-0 în partida cu CS Făurei. Iar Mihai Popa, cu cinci reușite, și-a depus candidatura la titlul de golgheter al acestui eșalon fobalistic. M. Popa a rămas singur cu portarul oaspeților chiar în primul minut al meciului dar a șutat pe lângă poartă, din 4-5 metri. Dunca (min. 3) de la oaspeți a trimis primul șut pe spațiul porții echipei din Cireșu însă Gabi Matei a fost la post.

Viitorul a dominat copios și a deschis scorul în minutul 9, prin Mihai Popa, care a driblat și portarul și a șutat, din unghi, la colțul lung. La faza imediat următoare, Alexandru Niță a marcat pentru 2-0. În minutul 18, Dunca a ratat cu poarta goală iar pe contraatac Stelian Nicoliță a centrat perfect în fața porții și M. Popa a trimis mingea, cu capul, în vinclul porții apărate de Crîngașu pentru 3-0. În continuare jocul s-a derulat într-o singură direcție, către poarta echipei din Făurei și până la pauză Viitorul a mai înscris de două ori. Echipa din Cireșu a beneficiat de un penalty în minutul 24, pe care l-a transformat M. Popa, iar S. Nicoliță (min. 36) a stabilit scorul primei reprize, 5-0, pentru Viitorul Cireșu.

În minutul 57, S. Nicoliță a dus scorul la 6-0. Intrat în teren în minutul 58, deputatul PNL Alexandru Popa a șutat în transversală în minutul 62, din lovitură liberă, apoi a marcat pentru 7-0. M. Mopa a mai înscris de două ori, iar la 9-0 i-a cedat locul în teren unui tânăr de 15 ani, Sebastian Matei, care și-a trecut în cont un gol spectaculos în minutul 81. Niță a realizat și el “dubla” iar Viitorul Cireșu a început excelent sezonul competițional, fiind primul lider al Ligii a IV-a.

Viitorul Cireșu: G. Matei – F. Matei (min. 46: Drăgan), Spânu, Iurcanu (min. 59: A. Popa), V. Ion – Niță, Percă, Moldoveanu (min. 59: Gheorghiță), Mocanu – M. Popa (min. 76: S. Matei), S. Nicoliță.

Campioana en titre a Ligii a IV-a ținută în șah la Unirea

Revenită în Liga a IV-a, Dinamic Unirea a pierdut la limită, 1-2, partida de pe teren propriu cu campioana en titre a acetui eșalon, Victoria Traian. La pauză scorul a fost egal, 1-1. Mogoș a deschis scorul pentru Victoria Traian, Mihai Ion a restabilit egalitatea. Pe finalul primei reprize, Claudiu Ene de la gazde a trimis mingea în bară. La două minute de la reluare, I. Șerbănescu a marcat și a stabilit scorul final, 2-1, pentru Victoria Traian.

La primul meci oficial după ce a retrogradat din Liga a III-a, Sportul Chiscani a obținut un succes categoric, 11-1, în deplasare la Tricolorul Lanurile. Cel mai bun jucător de pe teren, Stroe, a realizat un hat trick (min. 12, 65, 81), câte două goluri au înscris Scarlat (min. 11, 42), Izvoranu (min. 29, 37) și Simion (min. 53, 73). Pentru Sportul au mai înscris G. Ioniță (min. 39) și Ciupercă (min. 62). Golul echipei Tricolorul Lanurile a fost marcat de Florin Munteanu. Mihai Văsîi a ratat un penalty în minutul 89.

Viitorul Șuțești s-a impus cu 7-2, pe teren propriu, în partida cu ACS Comunal Cazasu. Cotigă (min. 22), Andrei Crăciun (min. 48), R. Cristea (min. 51, 90), Dudău (min. 58), Tiutiu (min. 75, 80), au marcat pentru formația gazdă, Naiman (min. 86) și Cazan (min. 89) pentru oaspeți.

Voința Vișani a câștigat cu 4-1 meciul cu Daous Dava, într-o partidă în care Pungă și Dobrică au realizat câte o “dublă” fiecare.