ACSC Cazasu şi Voinţa Vişani, performerele etapei a 3-a din play-off

• lupta pentru titlul de campioană judeţeană rămâne deschisă

ACSC Cazasu şi Voinţa Şuţeşti au produs primele surprize ale turneului play-off, cele două formaţii care arbitrează lupta la titlul de campioană judeţeană au obţinut remize în deplasare, la primele clasate, CS Făurei şi respectiv, Viitorul Ianca. În runda de sâmbăta trecută, Bănel Nicoliţă a marcat din penalty pentru CS Făurei în minutul 26 şi toţi spectatorii prezenţi pe stadionul din Făurei aşteptatu o victorie categorică a gazdelor. Numai că după primirea golului ACSC Cazasu a jucat fără greşeală, iar în minutul al treilea de prelungire al părţii secunde a beneficiat de o lovitură de la 11 m, Viorel Banciu a marcat din cea de a doua încercare, iar jocul s-a încheiat nedecis, 1-1. Meciul dintre CS Făurei şi ACSC Cazasu a fost arbitrat impecabil de o brigadă din Galaţi formată din Dorin Burloiu, Daniel Vlase şi Florin Iftode.

Pe stadionul Ştefan Vrăbioru Viitorul Ianca a remizat, 2-2, cu echipa de pe locul al patrulea, Voinţa Vişani. Echipa gazdă a condus de două ori, replica oaspeţilor a fost promptă, iar jocul s-a încheiat nedecis.

După etapa a 3-a podiumul în play-off se prezintă astfel: 1 CS Făurei - 28 puncte, 2 Viitorul Ianca - 27, ACSC Cazasu - 24.

Un meci cu multe goluri a avut loc în play-out la Însurăţei între echipa locală Viitorul şi Dunărea Tichileşti. Oaspeţii au condus cu 2-1 la pauză, însă în repriza a doua formaţia gazdă a întors rezultatul în favoarea sa.

Pandurii Tudor Vladimirescu a câştigat cu 4-1 disputa de pe teren propriu cu Gloria Movila Miresii, însă formaţia vizitatoare a depus o contestaţie legată de viza medicală a gazdelor. Numai că aceasta a fost făcută la finalul partidei şi nicidecum la începutul ei, aşa cum prevede regulamentul, astfel că mai mult ca sigur acest rezultat va fi omologat de Comisia de Disciplină.

Fără rezultatul de la Tudor Vladimirescu, podiumul în play-out se prezintă astfel: 1 Viitorul Însurăţei 16 puncte, 2 Pandurii Tudor Vladimirescu 15, Dunărea Tichileşti 9.