CF Brăila s-a impus cu 1-0, în amicalul cu Stars Brăila

Pe o vreme excelentă pentru fotbal, CF Brăila, coordonată de pe margine de secundul Dario Dighera, Pânzaru preferând să vadă meciul din tribună, a câştigat la limită amicalul cu echipa de pe locul al treilea din Liga a IV-a, Stars, deşi conform raportului de forţe din teren, din repriza a doua, scorul ar fi trebuit să fie net în favoarea formaţiei din Liga a II-a.
Prima repriză a fost echilibrată. S-a jucat mai mult la mijlocul terenului şi nu au fost mari ocazii de gol. Puşcaşu (min. 5) a fost blocat in extremis de Smeu, apoi a urmat o lovitură liberă foarte bine executată de Necoară însă şi reflexul portarului George Tudor a fost pe măsură, astfel că tabela a rămas nemodificată. A urmat un joc de angajament de ambele părţi astfel că următoarea situaţie de poartă s-a derulat abia în minutul 43, când, pe contraatac, Iordache a şutat la colţul scurt însă Preda a deviat mingea în corner.
În repriza a doua CF Brăila s-a jucat cu ocaziile, campionul ratărilor fiind Alin Radu. La şase minute de la reluare, Radu a rămas singur cu portarul advers însă a şutat, de la şase metri, exact pe direcţia acestuia. CF Brăila a rămas cu întreaga echipă în jumătatea adversă de teren şi în minutul 58 a reuşit să înscrie prin Puşcaşu, care, de la opt metri a trimis mingea în plasă, după o pasă cu călcâiul, primită de la Ungureanu. Stars a ieşit la atac şi în minutul 70 ar fi putut egala însă mingea şutată de M. Gheorghe a fost parată de Mitrea. Echipa din eşalonul secund a forţat majorarea scorului însă Puşcaşu (min. 76) a trimis mingea pe lângă poartă, de la doar patru metri, iar trei minute mai târziu Radu, rămas singur cu portarul advers, s-a impiedicat de minge la marginea careului mic. Cu şapte minute înainte de finalul amicalului, Crăciun a scăpat spre poarta lui Mitrea, însă în loc să şuteze i-a pasat în dreapta lui Coman iar acesta a ratat incredibil, de la trei metri. În minutul 88 Radu a irosit o nouă şansă de gol şi partida s-a încheiat cu victoria la limită, 1-0, a echipei CF Brăila.
"Este o meteahnă mai veche a jucătorilor noştri, nu tratează cu seriozitate toate meciurile. Când jucăm cu echipe dintr-un eşalon superior ei se mobilizează la maximum, când avem adversare de nivelul nostru sau mai de jos, tratează meciul cu lejeritate. Noi ne-am jucat cu ocaziile în repriza a doua, iar pe două greşeli Stars putea să egaleze. Din această cauză am pierdut atâtea puncte importante în acest sezon", a declarat Alin Pânzaru.

CF Brăila: Comănescu (min. 46: Mitrea) - Spiridon (min. 29: Dima), Bârsănel, Ghiocel (min. 46: Ivan), Necoară (min. 46: Stănciulescu) - Puşcaşu, Olenic (min. 46: Petean), Dojcinovic, Iordache (min. 46: Spătaru) - Onofraş (min. 46: Ungureanu), Novello (min. 46: A. Radu).
Stars: G. Tudor (min. 77: D. Tudor) - Munteanu (min. 86: Dimache), Preda, Smeu (min. 88: Andrei), Avram (min. 54: Baciu) - Pascu, Balaban (min. 5: Stan; min. 81: Mihai), Crăciun, M. Gheorghe (min. 75: Dragomir) - Cireaşă (min. 63: Colilie), Bolozan (min. 54: M. Coman).