Culturiștii de la “Dumi Gym” Ianca au dat “recital” la Cupa Steelman

• clubul din Ianca a participat cu patru sportivi și a obținut 15 medalii la ediția a XIII-a a competiției de la Târgu Neamț • “A fost un concurs excepțional făcut de sportivii noștri”, spune Daniel Dumitrescu

Sportivii clubului “Dumi Gym” Ianca au făcut spectacol și au stârnit ropote de aplauze la ediția a XIII-a a Cupei Steelman la culturism, competiție de anvergură organizată la Târgu Neamț, la care au participat peste 150 de sportivi și care închide sezonul competițional 2023.

La această ediție, clubul din Ianca, la care antrenor și președinte este Daniel Dumitrescu, a participat cu 4 sportivi și a obținut 15 medalii.

Denisa Domocoș a urcat de cinci ori pe podiumul de premiere. Aceasta și-a trecut în cont 3 medalii de aur după ce s-a impus în probele: Bikini First Timers, Bikini seniori, Bikini First Pairs și s-a clasat pe locul al doilea la Bikini juniori.

Cea mai valoroasă medalie a Denisei Domocoș, cea de a cincea pentru sportiva de doar 16 ani, a fost la proba de Bikini senioare Open, pe care eleva antrenorului Daniel Dumitrescu a câștigat-o pentru că a fost cea mai completă sportivă.

Dacă în urmă cu 5 ani avea 92 de kg, juniorul mic Luka Nichita a avut acum o prestație foarte bună și a urcat de patru ori pe podiumul de premiere. Nichita a cucerit medalia de argint la Men’s Physique iar la Bodybuilding Classic juniori Open și la Fit Pairs a cucerit bronzul. Luka Nichita s-a clasat pe locul al 6-lea la Culturism juniori mici, categoria plus 70 kg.

Mădălin Nuică a urcat de două ori pe prima treaptă a podiumului de premiere, la Bodybuilding Classic, categoria plus 180 cm și la Fit Pairs iar la Men’s Physique a cucerit argintul.

Ionuț Novac a cucerit două medalii de aur, la Culturism seniori, categoria 80 kg și la Fit pairs, o medalie de argint la Culturism Masters, 80 kg, categoria de vârstă 45-49 ani și una de bronz la  Bodybuilding Classic seniori, 180 cm.

“Clubul “Dumi Gym” Ianca a participat la toate cele treisprezece ediții ale acestei competiții dar în acest an am fost cei mai buni. Am aliniat la start 4 culturiști și am obținut 15 medalii. Denisa Domocoș, la doar 16 ani, ea fiind junioară mică, a câștigat concursul Open de senioare la Bikini. Un progres uriaș l-a făcut Luka Nichita. Acum cinci ani avea 90 de kilograme și nici nu se gândea la performanță în culturism, acum a urcat pe podium de trei ori. Evoluții foarte bune au avut Mădălin Nuică și experimentatul Ionuț Novac. A fost un concurs excepțional făcut de sportivii noștri”, ne-a declarat Daniel Dumitrescu.