Dacia Unirea, “executată” de foştii jucători

Matei şi Bogdan Rusu au marcat în victoria cu 4-0 a Forestei Fălticeni • a fost cea de-a treia înfrângere consecutivă a brăilenilor • pentru Dacia Unirea urmează un alt meci în deplasare, la Academica Clinceni

Fără jumătate dintre titulari formaţia brăileană a înregistrat la Suceava cel mai sever eşec din acest campionat, însă, cu toate că au pierdut cu 4-0, brăilenii rămân pe locul al 9-lea în clasament. Iar printre marcatorii gazdelor s-au regăsit doi atacanţi care au trecut şi prin curtea Daciei Unirea: Marius Matei şi Bogdan Rusu. Cu toate că sucevenii au deschis scorul în minutul 11 prin Stănescu, meciul a fost echilibrat şi cu ocazii la ambele porţi până în minutul 51, când Foresta şi-a dublat avantajul după un gol înscris din penalty de Matei. În această perioadă formaţia brăileană cu directorul sportiv, Sorin Frunză, pe post de coordonator de joc, şi-a creat câteva situaţii de poartă, însă Muscă şi Enciu sunt departe de forma arătată în sezonul trecut. Iar la 2-0 în teren a existat doar formaţia gazdă. Foresta s-a distanţat la 3-0 după reuşita lui Bogdan Rusu, fază în care servant a fost Matei, iar scorul final a fost stabilit de Mutu cu şapte minute înainte de finalul partidei.

Scorul reflectă clar diferenţa dintre cele două echipe în acest joc. Ei au marcat la toate fazele importante, iar noi ne-am păstrat stilul, acela de a irosi şansele pe care ni le-am creat şi nici şansa nu ne-a surâs dacă ţinem cont de faptul că la 1-0 pentru gazde Frunză a şutat în bară. Dar un astfel de rezultat era de aşteptat în condiţiile în care noi ne-am deplasat la Suceava fără jumătate din echipă. Chiar şi cu efectivul complet tot nu cred că am fi putut câştiga acolo. Ne-am creat şi noi speranţe, dar asta doar la nivel declarativ, ca să ridicăm moralul jucătorilor”, a spus Alin Pânzaru la finalul partidei.

Dacia Unirea: Gârlea - Niţă, Necoară, Olenic, Stănciulescu - Roşu (min. 66: P. Ioan), Adăscăliţei (min. 66: M. Iordache), D. Oprea, Frunză - Enciu, Muscă (min. 80: Roşoagă).

Foresta Suceava: Niga - Mihălăchioaie, Lung, Mutu, Semeghin (min. 63: Drugă) - Stănescu - Căinari, Dumitriu (min. 71: Avram), Cerlincă - B. Rusu (min. 75: Bujor), M. Matei.