Dacia Unirea a debutat cu o victorie în noul sezon al Ligii a III-a

• formația brăileană a câștigat cu 3-1 la CSM Râmnicu Sărat • din minutul 59 a evoluat în inferioritate numerică • “Sunt foarte bucuros, este o victorie meritată”, a spus Marian Samuilă • “Nici nu mai știu de când nu m-am mai bucurat pentru fotbal. Ce înseamnă să nu renunți la a spera într-un viitor bun al fotbalului brăilean”, a spus imediat după meci Vasile Popa, președintele Daciei Unirea

Primul meci în Liga a III-a, din sezonul competițional 2023-2024, prima victorie pentru Dacia Unirea și nu pe orice teren, ci la CSM Râmnicu Sărat, formație care în sezonul precedent a jucat în play-off.

Exceptând primele 20 de minute, partida a fost controlată de echipa antrenată de Marian Samuilă.

Dacia Unirea a avut și noroc, pentru că în minutul 2 echipa gazdă a beneficiat de o lovitură liberă, Cazan a trimis mingea în bară, aceasta a revenit în fața porții la Ceaușel, care lovit-o cu capul din 6 metri, însă bine plasat, Israel a degajat-o de pe linia porții.

CSM Râmnicu Sărat a mai beneficiat de o fază fixă în minutul 20, Cazan a trimis mingea la colțul scurt însă, atent, Moisoiu a deviat-o în corner.

Pauza de hidratare a fost benefică formației brăilene. Vali Robu (min. 26) a executat foarte bine o lovitură liberă dar portarul gazdelor a fost la post. Presiunea făcută de elevii lui Marian Samuilă asupra careului advers a dus la deschiderea scorului. Vali Robu (min. 34) a fost faultat la marginea careului advers, Israel a trimis mingea aproape de vinclu și formația brăileană conducea cu 1-0. Cu o condiție fizică superioară adversarei, Dacia Unirea a controlat jocul până la pauză însă tabela nu s-a mai modificat.

Formația gazdă a ieșit de la cabine cu dorința de a egala repede, însă jucătorii Daciei Unirea au ținut jocul departe de poarta lor. În minutul 59, arbitrul de centru a dat destul de ușor al doilea cartonaș galben lui Amara, iar echipa brăileană a rămas în inferioritate numerică. Echipa vizitatoare a mai primit o lovitură în minutul 71 când Dragomir, jucător născut în 2008, l-a faultat în careu pe Priboi iar centralul a arătat punctul cu var. Constantinescu a marcat și scorul a redevenit egal, 1-1. Dacia Unirea nu a acuzat nici șocul de a rămâne în inferioritate numerică și nici de primire a golului, astfel că după doar trei minute Dragomir i-a pasat lui Eloh, acesta a trimis mingea spre Amaechi, a urmat o centrare în fața porții, Adrian Ghiță a marcat și formația brăileană a trecut din nou în avantaj. Cu șase minute înainte de final, Dacia Unirea a mai înscris un gol superb, prin Eloh și a plecat, meritat, cu toate punctele de la Râmnicu Sărat.

“Nici nu mai știu de când nu m-am mai bucurat pentru fotbal. Ce înseamnă să nu renunți la a spera într-un viitor bun al fotbalului brăilean”, a spus imediat după meci Vasile Popa, președintele Daciei Unirea.

Mulțumit de rezultat dar și de jocul elevilor săi, antrenorul Marian Samuilă a declarat: “Sunt bucuros, este o victorie meritată. Din punctul meu de vedere toți jucătorii au respectat sarcinile primite. Psihologic nu au fost afectați când am rămas în inferioritate, au trecut peste acel moment și în 10 jucători am reușit să marcăm de două ori și săștigăm pe terenul uneia dintre echipele bune ale Seriei a II-a. Este un succes cu o echipă în care unul dintre marcatori, Ghiță, este născut în 2006 iar Dragomir în 2008”.

Dacia Unirea: Moisoiu – Eloh, Gomez, Israel, Simion (min. 46: Emanuel) – Răileanu (min. 64: Ghiță), Amara, Mendez, Cristopher - Kolade (min. 46: R. Dragomir), V. Robu.