Fotbal Liga a IV-a

Daous Dava Brăila a realizat scorul etapei a 14-a, 10-0, cu CS Făurei

• cu patru reușite, Ștefan Constantin este golgheterul rundei • ultimul meci al acestei etape, Victoria Traian - Viitorul Galbenu, se va disputa pe 16 decembrie

Sâmbătă, în etapa a 14-a a Ligii a IV-a, ultima din 2023, s-au disputat trei partide.

Cel mai interesant joc al zilei a fost cel de la Cazasu în care s-au întâlnit echipa de pe locul al 8-lea, Suporter Club Brăila, și ocupanta poziției a 4-a, Sportul Chiscani.

Echipa din Chiscani a început bine partida și în minutul 29 conducea deja cu 2-0, grație golurilor marcate de Silviu Manole (min. 22) și Radu Fătu (min. 29). Însă a urmat o perioadă de joc mai bună a echipei gazdă, care a egalat după reușitele lui Mădălin Fătu (min. 48) respectiv Mihai Bălănică (min. 53) și a preluat conducerea, 3-2, în minutul 63, după ce Bălănică a reușit “dubla”.

Bucuria celor de la Suporter a durat doar două minute, pentru că echipa pregătită de Vali Durbacă, Sportul Chiscani, a marcat de două ori într-un interval de doar două minute, prin Silviu Gavrilă (min. 66) respectiv Nicușor Streche (min. 68) și s-a impus cu 4-3.

Sportul Chiscani are 28 de puncte, Suporter a rămas cu 10 puncte, însă niciuna dintre cele două formații nu își vor schimba pozițiile din clasament până la primăvară.

Suporter Club Brăila: Baltag – Burtea, Moise, Frînaru, Aurică - Pădureț, I. Băutu, M. Fătu, Topciu – Bălănică, Straua. Rezerve:

Țuțuianu, Grama, Anghel, Vizireanu.

Sportul Chiscani: Hîncu – T. Ioniță, M. Pascu, Rîndunică, Fătu – Nuțu, Streche, Dinescu, Sima – Manole, Stroe. Rezerve: R. Cotigă, S. Gavrilă.

Viitorul Însurăței a bifat al doilea succes

Viitorul Însurăței a obținut al doilea succes stagional, 6-0, acasă cu Tricolorul Lanurile. Golurile formației gazdă au fost marcate de Ivan (min. 3, 28), Dateș (min. 9, 60), Moldoveanu (min. 36), I. Oprea (min. 74). Însă chiar dacă a câștigat, Viitorul Însurăței rămâne pe penultimul loc în clasament.

Scorul etapei a fost stabilit de Daous Dava Brăila care s-a mpus cu 10-0 în disputa cu CS Făurei. Ștefan Constantin a fost golgheterul meciului și al etapei, după ce a marcat de patru ori, în minutele 2, 15, 21, 24, celelalte goluri fiind semnate de Novac (min. 12, 54), Sterian (min. 16, 48), Zărnescu (min. 57, 60).

Daous Dava Brăila are în acest moment 20 de puncte și practic este calificată la turneul play-off.

În primul meci al acestei etape, liderul, Viitorul Cireșu, s-a impus cu 6-3 în partida cu ACS Comunal Cazasu.

Partida Victoria Traian - Viitorul Galbenu, ultima a acestei runde, se va disputa pe 16 decembrie, de la ora 11.00.

Podiumul se prezintă astfel: 1. Viitorul Cireșu 42 puncte, 2. Victoria Traian 33 puncte, un joc mai puțin disputat, 3. Sportul Chiscani 28 puncte.

Viitorul Galbenu are în acest moment 26 de puncte, dar un joc mai puțin disputat.