Dragoş Mucuţă a marcat golul brăilenilor în amicalul de la Galaţi

S-au jucat două reprize a câte 50 de minute fiecare, iar Alin Pânzaru a împărţit lotul în două. În prima repriză, în formula, Mitrea - Spiridon, Bârsănel, Necoară, Stângaciu - G. Gheorghe, Olenic, Puşcaşu, Iordache - Nicoliţă, Onofraş, brăilenii au fost superiori la capitolul posesie a mingei în timp ce Dunărea a mizat pe cartea contraatacului. S-a jucat într-un ritm alert iar ocaziile au alternat la cele două porţi. Viorel Ştefan (min. 4) l-a încercat cu un şut de la marginea careului pe Mitrea însă portarul brăilean a deviat mingea în corner. După trei muinute a fost rândul elevilor lui Alin Pânzaru să ameninţe poarta lui Popa, Onofraş i-a pasat în adâncime lui Stelian Nicoliţă însă, în locul unui şut la poartă, atacantul a preferat să centreze şi fundaşii echipei din Călăraşi au înlăturat pericolul. În minutul 21 a fost rândul lui Puşcaşu să-i încerce vigilenţa lui Popa însă nu a obţinut decât un corner. Cel mai periculos jucător al echipei Dunărea Călăraşi din prima repriză, Valentin Andrei a şutat în minutul 28 fără preluare însă mingea a trecut puţin peste transversală iar două minute mai târziu Popa a respins în corner mingea şutată din alergare de Andrei Puşcaşu. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a fost irosită de Olenic. În minutul 40 mijlocaşul CF-ului a amânat momentul şutului şi a fost blocat la patru metri de poarta adversă de Tudor. Şi Dunărea Călăraşi ar fi putut intra în avantaj la pauză dacă Mitrea nu scotea in extremis, în corner, mingea şutată din careu de Valentin Andrei.

Multe ocazii doar un singur gol

Cu o altă echipă în repriza a doua, Leu - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Spătaru, Frunză, Petean, Dima - Mucuţă, Ndigwe, CF Brăila a dictat ritmul partidei, şi-a creat numeroase ocazii însă nu a marcat decât o singură dată, în minutul 55, când Spătaru a şutat la poartă, Popa a respins greşit şi Dragoş Mucuţă a fost omul potrivit la locul potrivit pentru 1-0. Dima (min. 60) putea urca scorul la 2-0 însă Popa a respins mingea în corner. La una dintre puţinele faze periculoase create în careul brăilean Dunărea Călăraşi a obţinut un penalty iar Bumbac (min. 65) a restabilit egalitatea. CF Brăila a preluat iniţiativa însă şuturile lui Mucuţă, Dima şi Spătaru deşi au fost pe spaţiul porţii nu au avut darul să-i readucă pe brăileni în avantaj. Au mai fost şi două incursiuni ale lui Sorin Frunză care de asemenea au rămas fără efect pe tabela de marcaj. Cu şase minute înainte de finalul partidei Dima, de la doar patru metri a irosit o uriaşă şansă de gol şi primul amical al iernii disputat de CF Brăila s-a încheiat la egalitate. De remarcat faptul că fotbaliştii sub 21 de ani folosiţi de Alin Pânzaru, Stângaciu, Gabriel Gheorghe, Iordache, Niţă, Ghiocel, Dima şi Mucuţă s-au numărat printre cei mai buni jucători de la CF Brăila în acest meci.

Dunărea Călăraşi a început meciul în formula: Popa - Tenea, Bumbac, Oiţă, Tudor - Canda, Popescu, V. Ştefan, V. Andrei - Şt. Mircea, Alexandru. Au mai jucat, Zaharia, Năstase, Căinaru, Mihuţ, D. Gheorghe, Lăutaru, Luca, Nicolae, Butoi.