HC Dunărea a câștigat “Memorialul Mircea Pașek”

• formația brăileană a câștigat  32-28 finala cu CSM Târgu Jiu • un meci între două echipe care vor reprezenta România în EHF European League

Formația brăileană a bifat trei victorii clare, în tot atâtea partide disputate în Sala Sporturilor din Târgu Jiu și a câștigat “Memorialul Mircea Pașek”.

În primul meci, HC Dunărea s-a impus cu 35-30 în partida cu Măgura Cisnădie, după ce la pauză a condus cu 17-10.

HC Dunărea a câștigat cu 35-27 partida cu nou promovata Știința București.

Finala turneului s-a disputat sâmbătă dimineață, între două echipe care vor reprezenta România în EHF European League, CSM Târgu Jiu și HC Dunărea. Ambele combatante aveau la activ câte două victorii înaintea disputei directe. Conform așteptărilor, HC Dunărea s-a impus cu 32-28, după ce la pauză a avut un avantaj de opt lungimi, 18-10.

Clasament final: 1. HC Dunărea Brăila, 2. CSM Târgu Jiu, 3. Măgura Cisnădie, 4. Știința București.

Antrenorul Costică Buceschi a tras primele concluzii după cele trei partide de verificare. Acesta a declarat că este mulțumit de evoluția formației sale la acest turneu.

“Sunt mulțumit pentru că au jucat toate handbalistele care au făcut deplasarea la Târgu Jiu și că nu am avut accidentări. Diferențele de scor au fost semnificative în prima repriză, pe urmă am făcut schimbări. Am încercat să respectăm și acea regulă impusă de FRH de a avea 40% dintre jucătoare din România. A fost un turneu cu echipe care nu intră în prima jumătate a Ligii Florilor, urmează o competiție ceva mai tare, la Brașov și apoi vine turneul de la Brăila, unde vor veni echipe cu pretenții la podium, mă refer la Rapid București, SCM Râmnicu Vâlcea și la formația franceză Brest Bretagne”, ne-a declarat antrenorul Costică Buceschi.