HC Dunărea II a încheiat campionatul Diviziei A pe locul al doilea

* la ultimul turneu din acest sezon competițional, echipa brăileană a obținut trei victorii în tot atâtea partide disputate

Echipa a doua de la HC Dunărea a avut cea mai bună evoluție a sa din acest sezon competițional, la ultimul turneu al Diviziei A care a avut loc la Bacău și, cu victorii pe linie, a încheiat campionatul pe locul al doilea. Corona Brașov fiind scăpată în câștigătoare a grupei A, ultimul meci, dintre HC Dunărea II – HCF Piatra Neamț, a decis ordinea celorlalte două clasate pe podium. Echipa brăileană s-a impus cu 24-23 în final, după ce la pauză a fost condusă cu 12-11. A fost un meci cu multe răsturnări de scor. HC Dunărea II a condus cu 8-4 la jumătatea primei reprize și cu 9-5 în minutul 17. Însă, în minutul 28 echipa din Piatra Neamț avea două goluri avantaj, 12-10. În minutul 45 echipa antrenată de Cristian Preda a avut din nou trei goluri avans, 18-15. Finalul de meci a fost bine gestionat de handbalistele brăilene care s-au impus cu 24-23.

Pentru HC Dunărea II au marcat Diana Gașpar 7 goluri, Diana Axinte 7, Amalia Terciu 5, Iasmina Ichim 2, Mirabela Coteț 1, Adelina Iordache 1, Laura Surdu 1.

Echipa brăileană a câștigat cu 26-23 primul meci de la acest turneu, cel cu CSM Roman. Partida a fost echilibrată. Victoria formației pregătite de Cristian Preda s-a conturat în finalul meciului, atunci când, de la 23-23, HC Dunărea II a reușit să înscrie de trei ori la rând.

Pentru HC Dunărea II au marcat Iasmina Ichim 8 goluri, Ioana Conțu 4, Diana Axinte 4, Amalia Terciu 3, Diana Gașpar 3, Laura Surdu 2, Adelina Iordache 2.

Handbalistele brăilene s-au impus apoi, la scor, cu 33-25, în partida cu CSM Bacău. Echipa gazdă a turneului, CSM Bacău, a condus pe tabelă până în minutul 13. De la 5-6 HC Dunărea II a marcat de trei ori și s-a desprins la două lungimi de adversara sa, iar după primele 30 de minute echipa antrenată de Cristian Preda conducea cu 16-11. HC Dunărea II a dictat ritmul jocului și în partea a doua a meciului, în care a avut și un avantaj de opt goluri, 30-22 și partida era jucată.

Pentru HC Dunărea II au marcat Ștefania Epureanu 9 goluri, Mirabela Coteț 5, Diana Axinte 5, Amalia Terciu 5, Iasmina Ichim 4, Laura Surdu 3, Anca Popescu 2.