HC Dunărea II a fost învinsă de CSM Galaţi

• plusul de experienţă al gălăţencelor şi-a spus cuvântul

Echipa a doua a clubului HC Dunărea a avut o evoluţie bună în primele 20 de minute ale derby-ului cu liderul Seriei A, CSM Galaţi şi a condus cu 6-3, în minutul 7 şi cu 8-5 în minutul 10. Însă treptat experienţa unor jucătoare precum Alla Sheiko, Cristina Gheorghe sau Cioaric şi-a spus cuvântul, iar formaţia gălăţeană a egalat şi în minutul 22 a trecut în avantaj, 11-10. Formaţia brăileană pregătită de Cristian Preda a reuşit să egaleze în trei rânduri dar după primele 30 de minute CSM Galaţi conducea cu 18-15.

La reluare, Coteţ a redus din diferenţă însă Cristina Gheorghe a realizat o “dublă”, iar după golul marcat de Alla Sheiko echipa pregătită de Alexandrina Soare s-a distanţat la cinci lungimi, 22-15. CSM Galaţi a dictat în continuare ritmul jocului şi s-a impus cu 36-28.

După acest eşec, HC Dunărea II se află pe locul al treilea în clasamentul Seriei A.

Pentru HC Dunărea II au marcat Ichim 7 goluri, Ş. Gheorghe 6, Epureanu 4, Coteţ 4, Gaşpar 3, Terciu 2, Sandu 1, Surdu 1, iar pentru CSM Galaţi au înscris C. Gheorghe 11 goluri, Cioaric 9, Sheiko 5, Vălean 4, Bokaric 3, Balaban 2, Clisu 1, Marcu 1.