HC Dunărea a remizat, 24-24, cu Minaur Baia Mare

• după două etape echipa locală are un singur punct şi ocupă locul al 12-lea • din păcate, ratările impardonabile de la 7 m au privat HC Dunărea de o victorie meritată

Formaţia brăileană a scos doar un egal la prima apariţie din acest sezon competiţional pe teren propriu, şi nu pentru că a întâlnit o adversară valoroasă ci pentru simplul motiv că jucătoarele pe care Dumitru Berbece le-a trimis în teren nu au fost concentrate pe tot parcursul meciului. Numai aşa se poate explica de ce echipa gazdă a irosit şase aruncări de la 7 m, capitol la care Alin Vătu a fost cap de listă cu 3 ratări. Dacă ar fi beneficiat de măcar de jumătate din aceste oportunităţi, HC Dunărea câştiga meritat acest meci.

Iar de ineficacitatea handbalistelor brăilene a profitat portarul echipei vizitatoare, Adriana Medvedova, care şi-a trecut în cont 16 parade.

După un start de meci echilibrat formaţia vizitatoare a avut o periodă mai bună de joc şi s-a desprins la 10-6, în minutul 17. Pe margine, Dumitru Berbece a căutat soluţii să-şi readucă echipa în joc, iar HC Dunărea a reuşit să restabilească egalitatea şi apoi să preia conducerea, 12-11, graţie golului înscris de Diana Axinte. Băimărencele au egalat, dar Alina Vătu a stabilit scorul primelor 30 de minute, 13-12 pentru HC Dunărea.

Repriza a doua a fost controlată de formaţia gazdă. HC Dunărea s-a desprins la trei lungimi, 15-12, dar Minaur nu a renunţat la luptă şi a reuşit să egaleze la 15-15 şi la 18-18. După această nouă perioadă echilibrată, formaţia brăileană s-a desprins din nou la două goluri, iar acest decalaj, 24-22, s-a regăsit pe tabelă până în minutul 55.

HC Dunărea nu a reuşit să gestioneze ultimele minute ale întâlnirii, iar Minaur Baia Mare a reuşită să egaleze, 24-24, ba, mai mult, băimărencele au avut ultimul atac, fără a reuşi să-l fructifice ca să plece cu toate punctele de la Brăila.

Pentru HC Dunărea au marcat: Alina Vătu 7 goluri, Elena Dache 6, Diana Axinte 4, Nicoleta Tudor 3, Nicoleta Safta 2, Cătălina Preda 1, Cristina Gheorghe 1, iar pentru Minaur Baia Mare au înscris Kysankova 5 goluri, Lysewska 4, Shteriova 3, Seraficeanu 3, Burlacenko 2, Orşivschi 2, Cîrstea 2, Taivan 2, Bondar 1.