Meciuri spectaculoase în prima zi a “Cupei Dunărea” – ediția a VIII-a

• SCM Râmnicu Vâlcea a trecut la limită, 33-32, de Rapid București • HC Dunărea a pierdut tot la un gol, 30-31, partida cu Brest Bretagne

Prima zi a turneului internațional “Cupa Dunărea”, ediția a VIII-a, a fost una cu meciuri viu disputate. În primul joc, SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus la limită, 33-32, în fața celor de la Rapid București. Însă succesul oltencelor s-a conturat abia în finalul partidei, în rest echipa care a condus pe tabelă în majoritatea timpului a fost echipa bucureșteană.

A urmat o altă partidă la fel de spectaculoasă dar mai ales echilibrată.

Înaintea jocului cu Brest, HC Dunărea și-a prezentat lotul pe care va miza în ediția de campionat 2023-2024.

Brest a deschis scorul prin Barbosa și după o scurtă perioadă în care s-a mers cap la cap, HC Dunărea a trecut în avantaj, 5-4, în minutul 7, grație golului îmscris de Gonzalez.

Formația pregătită de Costică Buceschi s-a distanțat la trei lungimi, 13-10, în minutul 18 iar acest decalaj s-a păstrat până pe finalul primei reprize, ultima dată fiind 17-14. Franțuzoaicele au egalat la 17-17 iar finalul a fost incandescent. Brest s-a distanțat la două goluri după “dubla” semnată de Faure, HC Dunărea a egalat la 19-19, însă echipa din Franța a plecat la cabine cu un gol avantaj, 20-19.

Liscevic a egalat în startul părții secunde, 20-20 și HC Dunărea s-a distanțat apoi la două goluri, 24-20. Echipa din Franța a înscris de patru ori la rând și a întors scorul în favoarea sa.

În finalul părții secunde s-a jucat pe contre, Zivkovic a ratat șansa egalării, Brest s-a distanțat la două goluri, 31-29, iar scorul final, 31-30 pentru echipa franceză a fost stabilit tot de Zivkovic.

Pentru HC Dunărea au marcat: Kanaval 6 goluri, Liscevic 6,  Schmeltzer 5, Quintino 2, Jazic 2,  Mohamed 2, Gonzalez 2, Zivkovic 2, Da Rocha 1, Lupei 1, A. Popa 1. În acest meci au mai evoluat portarii Șerban și Trusova și jucătoarele de câmp Balog, Udriștioiu și  Severin.