O repriză de speranţă

• Dunărea Călăraşi şi Dacia Unirea erau la egalitate, 0-0, după prima repriză • golgeterul campionatului, Valentin Alexandru a realizat “dubla” în repriza a doua şi Dunărea a câştigat cu 2-0 • oaspeţii au încheiat partida cu doi jucători mai puţin • Dacia Unirea câştigă la “masa verde” partida cu Olimpia Satu Mare, din acest weekend

O repriză de speranţă a avut Dacia Unirea în deplasarea de joi, de la Dunărea Călăraşi, însă în partea a doua golgeterul liderului, Valentin Alexandru a înscris de două ori, iar formaţia antrenată de Alexa s-a impus cu 2-0. Dacia Unirea a pierdut şi doi jucători importanţi pentru câteva etape, Stăciulescu (min. 49), pentru cumul de cartonaşe galbene, şi Dima (min. 87), care a primit direct cartonaşul roşu, fiind trimişi la cabine de centralul Ionuţ Coza.

Prima repriză a fost una anostă, în care fiecare combatantă a avut o şansă de a deschide scorul. În minutul 34 Vitan a şutat de la 24 m, la firul ierbii, dar Lungu a reţinut mingea de la rădăcina barei. În minutul 39, Alexandru a căzut în careul brăilean, dar arbitrul de centru a lăsat jocul să continue, iar cu două minute înainte de pauză Kanda a şutat pe spaţiul porţii din lovitură liberă, dar Botaş a reţinut mingea de sub transversală.

Prima mare ocazie a partidei s-a derulat însă în minutul 47, când Missi Mezu a intrat în careul brăilean şi a lobat mingea peste Botaş dar şi peste poartă. Dunărea Călăraşi a contiuat să atace şi, două minute mai târziu, a deschis scorul: pe contraatac, Valentin Alexandru i-a pasat lui Cristea, mijlocaşul gazdelor a fost faultat de Stănciulescu, iar Ionuţ Coza a arătat punctul cu var şi i-a acordat cel de-al doilea cartonaş galben fundaşului brăilean. Valentin Alexandru a şutat în direcţia opusă celei în care s-a aruncat Botaş, iar Dunărea Călăraşi a deschis scorul. Liderul campionatului a continuat să dicteze ritmul partidei, iar în minutul 65 şi-a dublat avantajul: Kanda a iniţiat un contraatac, mingea şutată de el a fost deviată de Niţă până la golgeterul campionatului, Valentin Alexandru, care, din cădere, a trimis mingea în plasa porţii apărate de Botaş. Missi Mezu a ratat şansa lui 3-0, iar Dunărea Călăraşi s-a impus cu 2-0, are 89 de puncte şi s-a distanţat la 7 puncte de a doua clasată FC Hermannstadt, în timp ce situaţia echipei brăilene s-a complicat şi mai mult.

În etapa a 36-a Dacia Unirea stă, pentru că adversara sa Olimpia Satu Mare s-a retras din campionat, dar câştigă 3 puncte la “masa verde”.

Dacia Unirea: Botaş - Niţă, Ţăranu, Stănciulescu, S. Frunză - Olenic, M. Dima - Vitan (min. 59: Manea), Dushkaj, Ciucureanu (min. 78; Cubleşan) - Al. Pop (min. 62: Banyoi).

Dunărea Călăraşi: C. Lungu - Ţenea, Manole, Mardare, Mendy - P. Iacob, Vasile (min. 46: Missi Mezu) - C. Cristea, Kanda (min. 77: V. Munteanu), Doman (min. 68: Pană) - V.  Alexandru.