Fotbal Liga a IV-a

Patru echipe cu maximum de puncte după primele două etape

• lider se menține Victoria Traian • Sportul Chiscani a realizat scorul etapei și urcă pe locul al doilea • Viitorul Cireșu a marcat de 3 ori și a trimis de 7ori mingea în barele porții adverse

Patru echipe au maximum de puncte, 6, după derularea rundei a doua a turului Ligii a IV-a.

Scorul etapei a fost stabilit de Sportul Chiscani care s-a impus cu 9-0 pe teren propriu, în partida cu CS Făurei. Cristian Pascu, din penalty, a deschis scorul în minutul 14, iar până la pauză echipa gazdă a mai înscris de cinci ori prin T. Ioniță (min. 22, 40), Streche (min. 36), C. Pascu (min. 37), Manole (min. 44). În repriza a doua, pentru Sportul au mai înscris Sgârcitu (min. 50), Stoian (min. 76) și Stroe (min. 78).

Sportul Chiscani: Hîncu – Fătu, M. Pascu, Rândunică, Sgârcitu – C. Pascu, Ioniță, Manole, M. Pană - Streche, Dobrotă. În repriza a doua au mai jucat: Cucu, Stoian, Stroe, R. Cotigă, Sima.

Victorii lejere pentru Victoria Traian și Viitorul Cireșu

Liderul Ligii a IV-a, Victoria Traian, s-a impus cu 6-0 pe teren propriu, în partida cu Viitorul Însurăței. Emanuel Moldoveanu (min. 15) a deschis scorul, direct din lovitură liberă, Mogoș (min. 3-0) a dublat avantajul echipei gazdă iar Remus Oprea (min. 32) a stabilit scorul primei reprize, 3-0, pentru echipa pregătită de Bogdan Grigore și Nicu Rotaru. În repriza a doua, pentru gazde au mai marcat: R. Oprea (min. 55), Ioan Șerbănescu (min. 86, 88).

Victoria Traian: A. Mihai – Recuci, Preda, Stănciulescu, Cireașă - Moldoveanu, P. Ioan, M. Ion – I. Șerbănescu, Mogoș, Oprea.

Viitorul Cireșu a marcat de trei ori în deplasare, la Daous Dava Brăila dar și-a trecut în cont și șapte bare. De două ori au țintit barele porții adverse Mihai Popa, Gabriel Niță și Stelian Nicoliță și o dată a trimis mingea în bară Alin Radu.

La rândul lor și gazdele au avut trei ocazii mari de a înscrie.

Pentru Viitorul Cireșu au marcat: Mihai Popa (min. 25), Sorin Butiseacă (min. 35), Stelian Nicoliță (min. 87).

Daous Dava Brăila: Voncilă - Zărnescu, Mardale, Sterian, Ghiță - Novac, Balaban, Andrieș, L. Boariu - C. Dima, C. Bogdan.

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion, Cotigă, Grecu, Spînu – Niță, Mîță, A. Radu, S. Butiseacă - M. Popa, S. Nicoliță.

ACS Comunal Cazasu s-a impus cu 5-3 în partida cu Suporter Club Brăila, după ce la pauză scorul a fost egal, 2-2, un meci echilibrat în prima repriză, iar în cea de a doua diferența au făcut-o portarii.

Fătu (min. 12, 65), Straua (min. 29) au marcat pentru Suporter, I. Matei (min. 20), Licitonschi (min. 28), Gologan (min. 45), Pascale (min. 50), Luchian (min. 60) pentru formația pregătită de Iulian Voicu.

Viitorul Galbenu a câștigat cu 6-1 partida cu Tricolorul Lanurile.

G. Baciu (min. 22), Lazăr (min. 31), I. Feraru (min. 51), M. Feraru (min. 54), Oancea (min. 66), F. Ion (min. 80) au marcat pentru gazde, Gruia (min. 11) pentru oaspeți.

Clasament: 1. Victoria Traian 6 puncte (golaveraj: 22-0), 2. Sportul Chiscani 6 (12-0), 3. Viitorul Cireșu 6 (10-1), 4. ACS Comunal Cazasu 6 (8-5).