Primul amical al verii, Sportul Chiscani – Unirea Braniștea, 0-5

* formația din Liga a IV-a a avut momente bune de joc și a trimis mingea de două ori în bară * Sportul Chiscani a avut în teren doi jucători născuți în 2008, în repriza a doua

La doar o săptămână de zile de la reunirea lotului, Sportul Chiscani a disputat primul amical al verii, adversară fiind Unirea Braniștea, formație care în campionatul următor are ca obiectiv promovarea în Liga a II-a.

Meciul a fost viu disputat, cu toate că echipa din Chiscani a aliniat o formulă de joc cu o medie de vârstă sub 20 de ani, cu șase jucători născuți în 2006, în teren în prima repriză, iar în repriza a doua pentru Sportul au evoluat David și Stoian, născuți în 2008.

Formația vizitatoare a început partida cu un unsprezece experimentat.

Unirea Braniștea a deschis scorul după o fază de contraatac în care mingea a ajuns la Mihai care a centrat de pe dreapta, iar Răducan a trimis mingea sub transversală, min. 14: 0-1. Duțu (min. 22) a șutat din 6 metri peste transversală, iar două minute mai târziu Murgoci a șutat violent de la 20 de metri dar Hâncu a trimis mingea în corner. Formația din Liga a III-a și-a dublat avantajul în minutul 26, când Răducan a îndeplinit o simplă formalitate pentru a realiza “dubla”.

În toată această perioadă, Sportul Chiscani a avut momente în care a avut o posesie destul de bună a mingei, însă jucătorii ajunși la finalizare nu au ales soluțiile cele mai bune. Sportul a avut o mare șansă de a reduce din diferență în minutul 33, când Bolozan a trimis un lob peste portarul Paharnicu, însă mingea a căzut pe transversală. Hâncu (min. 42) a avut o dublă paradă la șuturile consecutive ale lui Duțu. La pauză Unirea Braniștea conducea cu 2-0.

La cinci minute de la reluare, Puia, jucător venit în probe de la Dunărea Gropeni, a șutat la poartă dar mingea a fost reținută de Paharnicu.

Ambele formații au efectuat schimbări în repriza a doua. Unirea Braniștea a avut mai multe soluții pe banca de rezervă și a mai înscris de două ori prin Lefter (min. 62, 75) și Țicămucă (min. 86), din penalty.

Ultima ocazie a amicalului a aparținut echipei gazdă. După o acțiune colectivă de atac mingea a ajuns la Puia, care a șutat puternic de la 25 de metri dar mingea a lovit transversala.

Sportul Chiscani: Hâncu – Fătu, M. Pascu, Dobrin, Sgîrcitu – Manole, Gropeneanu, Pană, Stroe – C. Dima (venit în probe de la Daous Dava), Sima. În repriza a doua au mai evoluat: Cucu, Puia, Rîndunică, G. Ioniță.

Unirea Braniștea: Paharnicu – Mihai, Enache, Manea, Hilohi – D. Cireș, Murgoci, M. Cireș, Jordan – Răducan, Duțu. În repriza a doua au mai evoluat: Docuz, Dragomir, Vasile, Popa, Țicămucă, Tarozzi, Gherase, Postelnicu, Grădinaru, Lefter.