Procentaj maxim pentru CSM Rm. Vâlcea pe Municipalul brăilean

vâlcenii au şutat o singură dată pe spaţiul porţii şi au plecat cu toate punctele • brăilenii, în schimb, nu i-au dat emoţii lui Cabuz • în urma acestui eşec, Dacia Unirea a coborât pe locul al 9-lea • pentru elevii lui Pânzaru urmează două deplasări dificile, la Suceava şi la Clinceni

Formaţia brăileană a pierdut, miercuri, cel de-al doilea meci din acest campionat, primul însă pe teren propriu, şi a coborât pe locul al 9-lea în clasamentul Ligii a II-a. A fost cea mai plictisitoare partidă care a avut loc pe Municipal în acest sezon competiţional, iar la ea au asistat foarte puţini brăileni, probabil că din cauza vremii mulţi au preferat să stea acasă în faţa televizoarelor. În acest meci s-a jucat mai mult între cele două careuri, iar fazele cu adevărat spectaculoase au lipsit aproape cu desăvărşire. Doar Florin Costea a reuşit un şut de senzaţie şi oaspeţii au plecat cu toate punctele de la Brăila.

Partida a început în nota de dominare a gazdelor. Oprea şi-a reglat tirul în minutul 7, iar şapte minute mai târziu Roşu nu a ştiut să gestioneze mingea la doar câţiva metri de poarta lui Cabuz. În minutul 20 portarul oaspeţilor a calculat eronat traiectoria mingei, aceasta a ajuns la Puşcaşu, însă mijlocaşul brăilean a reluat-o, cu capul, pe lângă poartă. A urmat apoi un şut al lui Adăscăliţei, însă nici de această dată mingea nu a fost cadrată pe spaţiul porţii. Replica vâlcenilor a venit abia în minutul 31, când Vasile a centrat în faţa porţii iar Mitrea a reţinut mingea din faţa lui Costea. În minutul 37 Necoară a reuşit să trimită mingea în poarta lui Cabuz, însă reuşita brăilenilor a fost anulată pe motiv de ofsaid. La cea de-a doua incursiune periculoasă a sa în jumătatea adversă de teren, Dina i-a pasat lui Florin Costea, iar acesta a înscris unicul gol al partidei. Trei minute mai târziu Dina a trecut de Stănciulescu şi Olenic i-a pasat lui Costea, însă acesta a trimis mingea peste transversala porţii brăilene.

Enciu a irosit singura şansă adevărată de gol din repriza a doua

În repriza a doua elevii lui Alin Pânzaru au lăsat impresia că îşi doresc să tranşeze partida în favoarea lor, iar după o perioadă de dominare Adăscăliţei (min. 56) a fost blocat in extremis de Samson. În teren, din minutul 60 la gazde a intrat şi directorul sportiv, Sorin Frunză, însă nici prezenţa lui nu a produs un reviriment în jocul brăilenilor. Costea le-a dat din nou emoţii gazdelor în minutul 75, iar patru minute mai târziu Dacia Unirea a irosit ultima şansă de a egala. Frunză l-a găsit demarcat în careul advers pe Enciu, însă atacantul brăilean s-a încurcat în driblinguri inutile şi a irosit şansa care i s-a oferit iar formaţia de la Dunăre a pierdut primul meci pe teren propriu din acest campionat.

Raportul ocaziilor ne-a fost favorabil, din păcate scorul final nu. Când lipsesc 2-3 titulari se vede, pentru că jucătorii care vin de pe bancă nu se ridică la nivelul acestora. În acest meci am arătat ceea ce suntem de fapt în acest moment, o echipă medie”, a declarat Alin Pânzaru la finalul partidei.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Olenic (min. 60: Enciu), Stănciulescu - Oprea (min. 81: Calu), Adăscăliţei (min. 60: Frunză) - Roşu, Puşcaşu, Necoară - Muscă.

Antrenor: Alin Pânzaru

CSM R. Vâlcea: Cabuz - Samson (min. 82: Cristea), Pârvulescu, Neag, Dumitraşcu - Vasile, Priscanu, Stana (min. 89: Marian), Drăghici (min. 69: Cârstea) - Dina, Costea.

Antrenor:Ionel Gane.