S-a tras cortina și peste campionatul Ligii a IV-a

• în ultimul meci al etapei a 14-a, Victoria Traian s-a impus cu 2-0 în partida cu Viitorul Galbenu • lider după 14 etape este Viitorul Cireșu cu 42 de puncte, podiumul este completat de Victoria Traian 36 puncte și Sportul Chiscani 28 puncte

Sâmbătă, 16 decembrie, s-a disputat ultimul meci din cadrul etapei a 14-a, un derby între locul al doilea, Victoria Traian, și locul al patrulea, Viitorul Galbenu. Fără patru titulari, Moldoveanu, Goleanu și Paul Ioan suspendați, iar Ion Șerbănescu absent motivat, formația pregătită de Bogdan Grigore și Nicu Rotaru s-a impus cu 2-0.

Victoria Traian a fost superioară la capitolul posesie a mingei și la ocaziile clare de gol, însă momentul psihologic al partidei s-a petrecut în minutul 85 când, la 1-0 pentru gazde, Iulian Feraru a rămas singur cu portarul Dinu dar a trimis mingea în bară iar pe contraatac Luca Puia a marcat pentru 2-0, după o acțiune personală.

Victoria Traian putea deschide scorul în primele zece minute ale partidei însă Mogoș a șutat pe lângă poartă iar De Araujo a trimis mingea în bară. Oaspeții puteau înscrie în minutul 29 însă mingea șutată de Iulian Feraru a fost deviată de sub transversală, în corner, de portarul gazdelor. La faza imediat următoare, Victoria Traian a ratat o dublă șansă de a marca prin Mogoș și De Araujo dar de fiecare dată s-a opus salvator portarul Martinescu. Mogoș a irosit o mare ocazie în minutul 45 și, la finalul primei reprize, tabela arăta același scor ca la început, 0-0.

În minutul 57, Mogoș a șutat violent de la marginea careului însă Martinescu a prins mingea în doi timpi. Au urmat alte două șanse de gol irosite de Preda șI Cireașă, în aceeași fază din minutul 60 iar două minute mai târziu, Mogoș (min. 62) a trimis mingea în bară. Golul a venit în minutul următor, când Cireașă a centrat din corner iar Ene a trimis mingea în plasă și era 1-0 pentru Victoria Traian. Luca Puia (min. 70) a șutat dintr-o poziție bună în plasa laterală.

A urmat ratarea uriașă a lui Iulian Feraru și golul frumos al lui Luca Puia și Victoria Traian s-a impus meritat cu 2-0.

După acest meci s-a tras cortina peste campionatul Ligii a IV-a.

Lider după 14 etape este Viitorul Cireșu cu maximum de puncte, 42, pe locul al doilea se află Victoria Traian cu 36 de puncte iar pe al treilea Sportul Chiscani cu 28 de puncte.

Victoria Traian: Dinu – S. Șerbănescu, Orășanu, Stănciulescu, Cireașă - R. Oprea (min. 60: L. Puia), De Araujo, Preda, M. Ion – Ene, Mogoș.

Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți: Ursea, R. Popa, Rădulescu, Recuci, Rancea, A. Adrian.

Viitorul Galbenu: Martinescu – Șerban, Soare, Marius Feraru (min. 66: Marian Feraru), G. Baciu – Grozea, Pandele, L. Radu, Lazăr – Iulian Feraru, Urban (min. 77: Șerban Feraru). Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți: Petrea, Giorgian Feraru, Ferică.