SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat ediția a VIII-a a Cupei Dunărea

• Rapid București și HC Dunărea Brăila au completat podiumul • echipa pregătită de Costică Buceschi și-a asigurat locul al treilea după victoria 31-25 cu Rapid

Ultima zi a turneului internațional de la Brăila a decis și ordinea pe podium. După două înfrângeri, HC Dunărea a câștigat meciul cu Rapid București și a încheiat competiția pe locul al treilea.

SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat turneul din Polivalentă și rămâne echipa cu victorii pe linie în amicale în această vară. Rapid București s-a clasat pe locul al doilea iar HC Dunărea pe al treilea. Brest Bretagne a ocupat poziția a patra, acest clasament fiind stabilit în urma golaverajului.

În afară de premiile oferite echipelor, organizatorii au mai acordat trei premii speciale. Djurdjina Jaukovic, de la Brest, a fost desemnată MVP-ul competiției, distincția pentru cel mai bun portar i-a fost acordată Dacianei Hosu (Rm. Vâlcea), iar Julia Maidhof (Rm. Vâlcea) a fost desemnată golghetera turneului.

HC Dunărea a reușit o victorie importantă, 31-25, la pauză 17-10, în fața celor de la Rapid București, în ultima zi a turneului internațional de handbal Cupa Dunărea, un succes care i-a permis echipei brăilene să termine competiția pe podium.

HC Dunărea a început mai greu jocul cu Rapid, a fost condusă cu patru goluri în minutul 7, însă patru minute mai târziu tabela consemna egalitatea, 4-4. Echipa pregătită de Costică Buceschi a condus cu 7-6 și 8-7 apoi s-a desprins la cinci lungimi, 12-7, în minutul 24. Finalul a fost controlat în mod autoritar de echipa gazdă, astfel că după primele 30 de minute HC Dunărea avea un avantaj substanțial de șapte goluri, 17-10.

Formația gazdă a evoluat constant bine și în repriza a doua și nu a permis adversarelor să revină în joc și să reintre în lupta pentru câștigarea partidei. Formația bucureșteană s-a apropiat la patru goluri 23-19, în minutul 47, în rest inițiativa a aparținut gazdelor care au gestionat foarte bine jocul și s-au impus în final cu 31-25.

Pentru HC Dunărea au marcat: da Rocha 7 goluri, Jezic 4, Mohamed 3, Popa 3, Udriștioiu 3, Araujo 3, Zivkovic 3, Gonzalez 3, Severin 2, iar pentru Rapid București au înscris: Buceschi 6 goluri, O. Kanor 4, Hernandez 3, Grozav 3, L. Kanor 3, Neesgaard 2, Korsos 2, Fernandez 1, Badea 1.