Succes de moral pentru HC Dunărea înainte de Final Four-ul EHF European League

• formația brăileană s-a impus cu 31-29 în partida cu SCM Râmnicu Vâlcea, din etapa a 24-a a Ligii Florilor • un meci cu o primă repriză controlată de gazde și cu o a doua extrem de echilibrată • pentru HC Dunărea, pe 11 mai, urmează Final Four-ul EHF European League de la Graz cu Gloria Bistrița Năsăud

În deschiderea etapei a 24-a a Ligii Florilor, HC Dunărea a câștigat cu 31-29 partida cu SCM Rm. Vâlcea, aceasta fiind cel de-al 17 succes stagional pentru formația brăileană. Echipa pregătită de Jan Leslie a controlat cu autoritate prima repriză, cea de a doua a fost însă echilibrată iar victoria gazdelor s-a conturat în ultimele minute.

Într-o ultimă repetiție înainte de Final Four-l EHF European League, HC Dunărea și-a dominat în mod autoritar adversara în prima repriză. Jucătoarele formației brăilene au început bine meciul și în minutul 11 aveau un avans de patru goluri, 6-2. HC Dunărea a condus ostilitățile în teren și pe tabelă până la pauză. A fost 10-7 în minutul 20, iar în minutul 26 Raicea mărit decalajul la șase lungimi, 16-10, în favoarea echipei gazdă. Aceeași diferență de goluri, 17-11, s-a consemnat pe tabelă în minutul 28, după golul înscris de Gonzalez iar la pauză echipa pregătită de Jan leslie conducea cu 17-12.

Nimeni din Polivalentă nu anticipa ceea ce avea să se întâmple după pauză.

HC Dunărea conducea cu 19-13 în minutul 32 însă, după o evoluție foarte bună, oltencele au reușit ca într-un interval de doar șase minute să restabilească egalitatea, 20-20, gol marcat de Hagman. Mai mult, SCM-ul a condus la un gol 25-26, în minutul 52, după reușita semnată de ljepoja. A urmat o perioadă în care s-a mers cap la cap, iar ultima egalitate s-a consemnat în minutul 56, 29-29. De la acest scor HC Dunărea a înscris de două ori prin Gonzalez și Jezic și s-a impus cu 31-29.

A fost un joc sub randamentul valoric al echipei dar încheiată cu un succes meritat. Iar victoria consolidează locul al 4-lea al echipei de la Dunăre și totodată reprezintă o realizare de moral în vederea Final Four-ului EHF European League, unde în semifinale echipa brăileană se va “duela” cu Gloria Bistrița Năsăud.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 7 goluri, Jezic 4, Raicea 4, Kanaval 3, Zivkovic 3, Liscevic 3, Gomes da Rocha 2, Araujo 2, Lupei 2, Popa 1.