Victoria Traian a marcat cel mai rapid gol din prima etapă a fazei regionale a Cupei României

* campioana județeană a Brăilei a fost învinsă cu 6-2 la Axiopolis Cernavodă * Victoria Traian a pierdut cu 4-2 și la loviturile de la 11 metri

Victoria Traian a început cu stângul faza regională a Cupei României la fotbal, după ce miecuri seara a fost învinsă cu 6-2 de Axiopolis Cernavodă. Câștigătoarea etapei județene Brăila se poate lăuda cu înscrierea celui mai rapid gol din prima etapă regională a Cupei României, în secunda 17 și cam atât. Axiopolis a promovat în această vară în Liga a III-a și a demonstrat în teren că este valoric peste adversara sa.

Pe un stadion modern, cu o suprafață de joc impecabilă și în fața a peste 1.000 de spectatori, Victoria Traian a deschis scorul în secunda 17. Moldoveanu a trimis o minge peste apărarea adversă la Ionuț Șerbănescu, acesta a trimis o centrare șutată la semiînălțime, iar Buzatu a trimis mingea, din 6 metri, în plasă. Preda a făcut cadou mingea, în minutul 2, lui Alexandru Moise care a restabilit egalitatea. “Un gol marcat ca în curtea școlii”, a fost replica unui spectator. Echipa gazdă a continuat să atace dar Moise (min. 10) a șutat razant cu transversala, iar două minute mai târziu Olaru a scos greu, de la rădăcina barei, mingea șutată din careu de Carabela.

În minutul 14, după o fază de atac în care au fost implicați cei mai buni jucători de pe teren, Moise și Carabela, echipa gazdă s-a desprins la 2-1, golul fiind semnat de Alecu. În minutul 20, Moise a ratat din 6 metri, dar șapte minute mai târziu Alecu a profitat de o gafă impardonabilă a lui Stănciulescu și a dus scorul la 3-1 în favoarea echipei din Cernavodă. La faza imediat următoare, Alecu a trimis mingea în brațele lui Olaru. Cu două minute înainte de pauză, Victoria Traian a beneficiat de o lovitură liberă, Cireașă a trimis mingea spre vinclul porții gazdelor, însă Sabin Stănciulescu a avut un reflex salvator, deviind-o în corner.

La începutul părții secunde, Axiopolis a dominat teritorial și-a creat ocazii dar Olaru (min. 54) a avut o paradă salvatoare la șutul lui Săbăgeanu, iar în minutul 57 portarul celor de la Traian s-a remarcat din nou la șutul lui Moise. Goleanu a irosit o șansă de gol pentru echipa vizitatoare, șutând din 8 metri razant cu transversala. În minutul 64, Moise i-a furat mingea lui Preda, a șutat plasat dar din nou Olaru a evitat golul. Preda a comis un fault în propria suprafață de pedeapsă, arbitrul a arătat punctul cu var, iar Alexandru Moise a realizat “dubla” și a dus scorul la 4-1 în favoarea echipei din Cernavodă. Cosmin Mogoș a redus din diferență în minutul 70, însă până la finalul meciului Axiopolis Cernavodă a mai înscris de două ori, prin Carabela și Moise, care în minutul 91 a realizat hat trick-ul, iar partida s-a încheiat cu scorul de 6-2 în favoarea formației din Cernavodă. De menționat faptul că în minutul 78 Moise a trimis mingea în bară.

Victorie a gazdelor și la loviturile de la 11 metri

Conform regulamentului, după încheierea jocului s-au executat lovituri de la 11 metri. Ioan Șerbănescu a înscris de la punctul cu var, iar Moise a restabilit egalitatea, 1-1. Mogoș a șutat pe lângă poartă, Moldoveanu a trimis mingea ușor în brațele portarului, în timp ce pentru Axiopolis au înscris Carabela și Dane. La cea de-a patra serie de lovituri au marcat Cireașă și Vieru, iar echipa pregătită de Grigoraș s-a impus cu 4-2 și la loviturile de la 11 metri.

Axiopolis Cernavodă: Sabin Stănciulescu – Săbăgeanu, Dane, Suciu, Piriu – Vieru, Carabela, Apostolache - Alecu, Grigore, Moise. Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți: Neagu, Bilan, Silagyi, K. Trofin.

Victoria Traian: Olaru – Mogoș, Stănciulescu, Preda, Cireașă - Moldoveanu, P. Ioan - I. Șerbănescu, M. Ion, Buzatu – Goleanu. Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți: Ursea, Păduraru, S. Șerbănescu, Tănăsuică, Rancea, Puia.