Victorie pentru HC Dunărea în ultima etapă a returului Ligii Florilor

* echipa pregătită de Neven Hrupec s-a impus cu 30-23 în partida cu Dacia Mioveni * echipa brăileană a încheiat campionatul pe locul al 7-lea * “Terminăm sezonul pe poziția a șaptea dar, având în vedere problemele pe care le-am avut cu accidentările, este un rezultat bun”, spune Hrupec

HC Dunărea a încheiat cu o victorie, 30-23, partida disputată cu Dacia Mioveni și a încheiat sezonul competițional 2021-2022 pe locul al 7-lea. Nu este o poziție care să reflecte investițiile mari făcute de autoritățile locale. Totuși există motive obiective, numărul mare de jucătoare importante accidentate. Însă și la acest capitol există semne de întrebare privind pregătirea fizică a handbalistelor echipei brăilene. Pentru că acesta este un capitol extrem de important în timpul unei competiții de anvergură, așa cum este Liga Florilor.

Revenind la meciul din ultima rundă, HC Dunărea – Dacia Mioveni, acesta a avut două părți distincte. În prima repriză, HC Dunărea a alergat după egalare, iar scorul de la pauză, 14-14, reflectă această concluzie și o repriză a doua în care echipa brăileană a făcut legea în teren și a avut și un avantaj de 10 goluri.

Georgescu a marcat pentru Dacia Mioveni, Da Rocha a egalat în minutul 4, apoi echipa vizitatoare a condus la un gol. A fost 4-3 pentru Dacia, apoi echipa gazdă a egalat la 4-4 și apoi s-a desprins la trei lungimi, 7-4 în minutul 13. A fost 8-5, 9-6 pentru gazde. Scorul a redevenit egal, 9-9, după golul marcat de Sazdovska (min. 19), iar în minutul 24 HC Dunărea a înscris prin Kurtovic de la 7 metri și a preluat conducerea, 10-9.

Finalul de repriză a fost la fel de echilibrat iar la pauză tabela indica egalitatea, 14-14.

În repriza a doua, HC Dunărea a jucat la turație maximă astfel că, în minutul 45, avea 10 goluri avans, 24-14. Același decalaj s-a consemnat pe tabelă și în minutul 58, 28-18. În final, HC Dunărea s-a impus cu 30-23 și a încheiat sezonul competițional pe locul al 7-lea.

Pentru HC Dunărea au marcat Da Rocha 5 goluri, Kurtovic 5, Sazdovska 5, Tamires 4, Mihai 4, Balog 3, Araujo 2, Lăscăteu 1, Terciu 1. Cea mai bună marcatoare de la Dacia Mioveni a fost Ioana Georgescu, cu 8 goluri.

Declarații după meci

“A fost ultimul meci acasă și a fost foarte emoționant pentru toți. Ne-am luat la revedere de la Tamires și Kurtovic prin această victorie și le mulțumim pentru tot ce au făcut pentru echipă. Ne vom pregăti pentru următorul sezon competițional, avem 2 luni la dispoziție pentru asta și avem multe jucătoare noi. Terminăm sezonul pe poziția a șaptea dar având în vedere problemele pe care le-am avut cu accidentările, este un rezultat bun. Mulțumim suporterilor pentru susținere și înțelegere și le promitem că sezonul viitor le vom oferi spectacol și victorii”, a declarat antrenorul HC Dunărea Brăila, Neven Hrupec.

“Suntem fericite și ne bucurăm că am reușit săștigăm acasă și să le aducem brăilenilor bucuria victoriei. A fost un sezon foarte greu dar ne-a ajutat foarte mult prezența suporterilor alături de noi iar pentru asta le mulțumim. Ne revanșăm față de ei sezonul viitor”, a precizat pivotul Nicoleta Balog.