Viitorul Cireșu, la al 20-lea succes stagional

• liderul Ligii a IV-a a câștigat cu 4-1 la Viitorul Galbenu • Victoria Traian a realizat scorul etapei în play-off, 8-1, în deplasare la ACS Comunal Cazasu • în play-out CS Făurei a câștigat surprinzător, scor 13-0, partida cu Viitorul Însurăței

Etapa a 2-a a turneului play-off s-a încheiat cu rezultate normale. Liderul, Viitorul Cireșu, bifează record după record după ce și-a trecut în cont al 20-lea succes din tot atâtea meciuri disputate în acest sezon competițional. Victoria Traian a câștigat la scor, 8-1, în deplasare la ACS Comunal Cazasu. După ce a pierdut toate meciurile din sezonul regulat și în prima etapă a turneului play-out, CS Făurei a câștigat cu 13-0 partida Viitorul Însurăței.

Podiumul în turneul play-off se prezintă astfel: 1. Viitorul Citreșu 33 puncte, 2. Victoria Traian 30 puncte, 3. Sportul Chiscani 20 puncte.

Viitorul Galbenu - Viitorul Cireșu, 1-4

Liderul Ligii a IV-a, Viitorul Cireșu s-a impus cu 4-1 la Viitorul Galbenu după ce la pauză a fost 1-1. Urban a deschis scorul în minutul 5, Cotigă a egalat în cel de-al patrulea minut de prelungire al primei reprize. După pauză Viitorul Cireșu a dictat ritmul jocului și a mai înscris de trei ori prin Cotigă (min. 70), B. Dumitru (min. 67), Niță (min. 90).

ACS Comunal Cazasu - Victoria Traian, 1-8

Echipa de pe locul al doilea, Victoria Traian a realizat scorul etapei din play-off, 8-1, în deplasare la ACS Comunal Cazasu.

Pentru gazede a marcat Avramescu (min. 82) iar pentru oaspeți au înscris Araujo (min. 19), R. Oprea (min. 44, 71), Mogoș (min. 56, 80), C.Pascu (min. 69), Cireașă (min. 77), Bîrlădeanu (min. 83).

Daous Dava Brăila - Sportul Chiscani, 2-0

După o primă repriză echilibrată încheiată cu 0-0, Daous Dava Brăila a marcat de două ori prin Zărnescu (min. 49) și Ionel Doma (min. 82).

Meci interzis cardiacilor la Lanurile

Disputa dintre cele două formații care se luptă pentru primul loc din play-out, Tricolorul Lanurile – Suporter Club Brăila, a fost una interzisă cardiacilor. Spiritul de fair play a caracterizat însă o partidă în care s-a jucat cu “garda jos” încheiată cu victoria echipei gazdă care a înscris golul de 3 puncte în prelungirile reprizei a doua. După o primă repriză încheiată fără gol, a urmat o a doua în care Tricolorul a deschis scorul în minutul 46 prin Munteanu. Fătu a egalat în minutul 57 după ce a transformat un penalty, iar în minutul 75 oaspeții au trecut în avantaj, 1-2, a marcat R. Dinu în minutul 75. La ultima fază a timpului regulamentar de joc a reprizei secunde gazdele au beneficiat de un penalty iar Văsii a restabilit egalitatea, 2-2. În cel de-al doilea minut de prelungire Văsii a reușit un eurogol iar Tricolorul Lanurile s-a impus cu 3-2.

Prima victorie pentru CS Făurei

Fără puncte în acest sezon competițional, “lanterna roșie” a Ligii a IV-a, CS Făurei, a realizat scorul etapei, 13-0, în partida de pe teren propriu cu Viitorul Însurăței. Un rezultat, în care proporțiile scorului ridică multe semne de întrebare.

Pentru echipa gazdă au marcat: Costea (min. 2), V. Ivan (min. 13, 23, 25, 40, 84), Mitrea (min. 14, 16, 36, 58), M. Ivan (min. 64), Ciurea (min. 75), Olteanu (min. 82).