Viitorul Ianca a pierdut cu 2-1 amicalul cu Oţelul Galaţi

• Ionuţ Matei a marcat golul formaţiei din Ianca

Nou promovata în Liga a III-a, Viitorul Ianca, a continuat seria meciurilor de verificare, asftel că, sâmbăta trecută, echipa pregătită de Laurenţiu Ivan a disputat un amical cu Oţelul Galaţi, formaţie a cărei medie de vârstă, în prima repriză, a fost de doar 19,4 ani, iar în repriza a doua a scăzut şi mai mult, la17,1 ani.

După un meci echilibrat, gălăţenii s-au impus cu 2-1. Oţelul a deschis scorul în minutul 8 prin Mădălin Grădinaru, apoi iniţiativa a trecut de partea gazdelor astfel că în minutul 22, graţie golului marcat de Ionuţ Matei, după o pasă primită de la Colniceanu, egsalitatea s-a restabilit, 1-1.

Repriza a doua a fost la fel de echilibrată însă doar formaţia pregătită de Alexandru Ciobanu a mai înscris. În minutul 63, Bogdan Crihană a fost faultat în careul gazdelor de Claudiu Popa, iar fostul fundaş central al Daciei Unirea, Costin Ghiocel, a marcat din penalty şi a stabilit scorul amicalului, 2-1, pentru Oţelul Galaţi.

Pe parcursul partidei, ambele formaţii au mai creat situaţii periculoase însă niciuna dintre ele nu s-a soldat cu gol. Pe lista ratărilor la Viitorul Ianca şi-au trecut numele Matei, Ndigwe şi Postolea.

Viitorul Ianca: Jalbă - Colniceanu, Preda, Postolea, Cireaşă – M. Coman, Olenic, Mardale, Coteţ - Nidigwe, I. Matei. În repriza a doua au mai jucat Constantinescu, Necoară, D. Cazan, Mucuţă, M. Dima, Stănciulescu, Cl. Popa, Pisică, Bardaş, Gurău.

Oţelul Galaţi: Viorică - Pop, Bucescki, Ghiocel, Manău - Munteanu, Goga, Crihană, Nemţanu - Grădinaru, Ţicămucă. În repriza a doua au mai evoluat Ursu, Cucu, Drăgan, Zărnescu, Neamţu, Alecu, Farcaş, Partenie, Dima.