În ultima vreme, tot mai multe persoane, împătimite ale patinajului, se plâng de modalitatea în care se face taxarea la patinoar. Cele mai multe voci se referă la faptul că taxarea numai pentru folosirea gheţii se face la jumătate de oră, iar dacă ai depăşit perioada menţionată cu doar trei minute, eşti obligat să mai scoţi din buzunar încă 2 lei, contravaloarea a încă jumătate de oră.
Nu sunt însă puţini cei care acuză şi sistemul de închiriere al patinelor. Pentru o pereche de patine trebuie să plăteşti 5 lei pe oră, însă şi aici intervin sancţiuni dacă depăşeşti perioada menţionată, numai că la acest capitol nu achiţi suma aferentă pentru 30 de minute ci dublu, adică o oră, fără să beneficiezi de ceea ce plăteşti. Adică achiţi 10 lei, taxa pe două ore, dar pe gheaţă stai mai puţin de o oră pentru că trec între 3 şi 5 minute până închiriezi patinele şi ieşi să patinezi, dar trebuie să pleci de pe gheaţă cam tot cu 5 minute înainte ca să ai timpul necesar să predai patinele şi să dai fuga la ghişeu pentru a face plata, încadrându-te în cele 60 de minute. Aşa este regulamentul, susţin cei de la patinoar, adăugând că nu fac altceva decât să respecte o hotărâre de Consiliu Local. Mai mult, administraţia patinoarului spune că sistemul de acces la această bază sportivă este reglementat de reguli clare şi la vedere, însă iubitorii patinajului din Brăila consideră că se simt furaţi de acest sistem de calcul. "Nu sunt de acord cu faptul că pentru 5 minute state peste o oră, trebuie să plăteşti încă o jumătate de oră. Cu atât mai mult cu cât cele 5 minute le stai la coadă ca să plăteşti ieşirea de pe patinoar. Dacă tot se foloseşte acest sistem computerizat, ar putea să-l seteze în aşa fel încât taxarea să se facă la minut după prima oră", se precizează într-una dintre sesizări.
Unii încă mai speră, alţii ocolesc deja baza sportivă
Cei care sesizează acest aspect spun că şi din cauza cozilor care se formează la ghişeul unde se face plata apar aceste mici decalaje. Unele persoane se ceartă frecvent cu personalul de la patinoar, apoi acceptă în continuare să plătească în plus dacă încalcă regulamentul de taxare impus, dar nu renunţă la sportul preferat, patinajul, în speranţa că cineva din acest oraş îi va auzi şi va face ca această situaţie să fie remediată. Sunt însă mulţi care s-au păcălit o dată, de două ori, după care au renunţat să mai plătească bani degeaba.
"Am fost cu soţia la patinoar şi, pentru 3 minute de întârziere, am plătit 120.000 de lei. Este furt pe faţă şi mi se pare inadmisibil să plătesc bani pentru un lucru de care nu beneficiez, în condiţiile în care, tot din bani publici - adică şi din banii mei - a fost amenajat patinoarul", ne-a scris Claudiu D., unul dintre cititorii noştri, care promite că nu va mai călca pe luciul gheţii până când situaţia nu va deveni una normală.
Noi aplicăm hotărârile municipalităţii
DAGL-ul, cel care administrează patinoarul, spune că toate instrucţiunile de funcţionare precum şi taxele care se percep pentru utilizarea bazei sportive sunt afişate în mai multe puncte. Zilele trecute, inginerul Laurenţiu Mihăilescu a făcut mai multe precizări vizavi de acest subiect mult comentat. "Tarifele şi regulile pentru accesul pe patinoar au fost stabilite de către Consiliul Local şi sunt afişate atât la intrare cât şi în alte locuri vizibile, numai că nu întotdeauna cei care vin citesc aceste instrucţiuni. Tarifarea se face din jumătate în jumătate de oră pentru accesul pe gheaţă, iar închirierea patinelor se face pe durata unei ore. Dacă depăşesc, plătesc. Unii, ca să câştige din timp, vin în perioada de pauză, când se reface gheaţa, noi îi lăsăm să se schimbe şi să se pregătească pentru patinat, iar atunci nu sunt taxaţi. Dar, repet, noi doar respectăm regulile impuse", a declarat Laurenţiu Mihăilescu.
Brăilenii nu se mai înghesuie la patinoar
Faţă de anul trecut, atunci când s-a inaugurat, în perioada noiembrie 2009-februarie 2010, încasările pe bilete au scăzut la jumătate. Deşi iubitori ai patinajului, brăilenii nu se mai arată la fel de dornici să patineze, aşa cum erau iarna trecută sau cel puţin aşa reiese din încasările contabilizate de Direcţia de Administrare şi Gospodărire Locală, administratorul Patinoarului Braila.
"Iarna trecută se încasau chiar şi 15.000 lei (150 milioane de lei vechi n.n.) pe zi. Acum, în timpul săptămânii, se vând bilete în valoare totală de circa 1.500 lei pe zi, iar sâmbăta şi duminica avem încasări de 7.000 lei. În week-end-urile din timpul vacanţei şcolare s-au încasat în jur de 9.000 lei. Cam puţin, faţă de anul trecut!", a precizat în urmă cu puţin timp Dan Apostol, directorul DAGL.
Şi cel mai bun exemplu este cel de zilele trecute, când redactorii noştri au vizitat patinoarul. Cu toate că era ora 11.00 şi elevii erau în vacanţă, pe luciul gheţii patinau doar trei persoane. Acest lucru spune multe despre această bază sportivă, pe care, la sfârşitul lunii octombrie brăilenii o luau cu asalt. Atunci ei făceau demersuri pentru a determina autorităţile să dea drumul la patinoar, acum îl ocolesc, iar una dintre principalele cauze este cea a sistemului de taxare.
În colimatorul Protecţiei Consumatorilor
La intervenţia redactorilor cotidianului "Obiectiv Vocea Brăilei" inspectorii CJPC au efectuat un control la patinoar şi în urma acestei descinderi o parte dintre solicitările brăilenilor urmează să se rezolve.
Astfel, cei care vor închiria patine vor avea la dispoziţie aproape un sfert de oră, după cele 60 de minute de stat pe gheaţă ca să le poată predea şi, în plus, vor avea şi întâietate în faţa celor care stau la rând pentru a închiria.
Al doilea aspect care se va rezolva este acela că persoanele care însoţesc minori nu vor mai plăti taxa de intrare, ei vor avea accesul liber în incinta patinoarului abia după ce vor primi o vestă reflectorizantă. Dacă însă, aceste persoane se vor folosi de acest tertip şi pentru a patina, atunci amenzile vor fi foarte mari.
Deocamdată însă nu există posibilitatea schimbării modalităţii de taxare pentru folosirea gheţii, acesta rămânând la aceeaşi perioadă de timp, adică la jumătate de oră.
"Am efectuat un control la patinoar şi ceea ce era mai important se va rezolva, cei care vor închiria patinele vor avea destul timp la dispoziţie să le predea şi să treacă şi pe la ghişeu să plătească, iar însoţitorii nu vor mai plăti niciun fel de taxă. Perioada de taxare pentru folosirea gheţii va rămâne însă tot la jumătate de oră", a precizat Gabriela Iorga, comisar superior, delegat pentru funcţia de director coordonator în cadrul CJPC.
După controlul efectuat de CJPC, Dan Apostol, directorul DAGL spune că în două săptămâni vor intra în vigoare modificările privind taxele de la patinoar: "Cam peste două săptămâni sper să se rezolve cele două probleme pe care le-am discutat cu inspectorii de la Protecţia Consumatorilor însă atunci, noi vom face şi precizările de rigoare".
Deşi iniţial ar fi trebuit să coste doar 3.700.000 de lei, patinoarul din Grădina Mare a ajuns, la final, la un cost de 5.200.000, adică aproximativ 1.300.00 de euro. Precizăm că, în 2008, Consiliul Judeţean a alocat 1.125.000 de lei pentru patinoar, iar CLM a pus restul până la 3.547.187 lei, cât a costat iniţial lucrarea. În februarie 2009 însă, preşedintele CJ a solicitat consilierilor să aprobe majorarea acestei sume cu încă 1.695.908, "bani care nu au fost incluşi în contractul iniţial, dar care, datorită unor circumstanţe imprevizibile, au devenit necesari pentru îndeplinirea contractului în cauză", aşa cum a motivat, la momentul respectiv preşedintele CJ această propunere. În ciuda semnalelor de alarmă trase de consilierii PNL, în 2009, referitoare la suma mult prea mare la care s-a ajuns în ceea ce priveşte patinoarul, banii s-au alocat, iar patinoarul din Brăila a ajuns să coste circa 1,3 milioane de euro.
Patine neascuţite
În afară de cele două aspecte legate de taxele percepute la patinoar, cititorii cotidianului "Obiectiv - Vocea Brăilei" au mai reclamat şi faptul că de o lună de zile, cei care au patine nu mai au unde să le ascută. În această situaţie ei nu-şi pot folosi propriile patine şi trebuie să închirieze, iar în acest caz sunt pasibili de plata unor penalităţi. Mai mult, unii dintre ei susţin că este o strategie a celor de la patinoar ca să obţină bani din închirieri.
Directorul DAGL, Dan Apostol, spune însă că nu există niciun scop ascuns şi că singura persoană care poate lucra la aparatul de ascuţit este în concediu, iar aceasta va reveni la muncă în prima zi a săptămânii viitoare: "De ascuţitul patinelor se ocupă Florin Popescu, dar acum acesta este în concediu, va reveni însă de luni, 8 februarie şi atunci vom putea oferi şi acest seviciu celor care deţin patine".
CITEŞTE ŞI:
Stancu vrea sa puna mâna pe Sala Polivalenta
Comentarii
(20)Eu sunt un tanar, elev in cls a-X-a, cu o familie care are venituri mici , dar au suflete mari , sunt oameni culti , sunt oameni carora le plange sufletul cand vede ca sunt oameni ca cei care hulesc tot ceea ce se face bun in acest oras, desi se face rar, sau mai ales ca se face rar , ar trebui sa pretuim si sa fim fericiti ca avem si noi posibilitatea sa practicam un sport care te face sa simti ca zbori , care te face sa simti ca esti liber si ca esti in unitate cu Universul . Sper Domnule Primar , sau cine raspunde de patinoar, sa nu va uitati la rautatile oamenilor si sa lasati aceasta taxa care nu are egal in tara, peste tot fiind cu mult mai mare decat aici. Patinatorii care fac aceste rebeliuni impotriva patinoarului brailean sunt de fapt patinatorii de ocazii , adica sunt cei care vin de dupa ziua de Craciun si de dupa ziua de revelion sau dupa o sarbatoare anume, dupa ce si-au umplut matul cu mancare de le plesteste burta si vin sa faca sport . Sa se duca cu sania ca nu ii costa nimic, sau sa se duca la munte unde este 50 de ron ora de inchiriat schiuri si o distractie de cateva ore ajunge de persaona la 500 lei ron. Mergeti acolo si lasati-ne pe noi , care nu avem venituri mari, dar care stim sa respectam ceva bun din acest oras , sa ne bucuram de un loc curat si civilizat .
O zi buna !
domnule oligofren sa stabilim cateva amanunte
1acesti hocheisti platesc dupa terminarea orei 4 lei de pers
2printre ei se afla cativa care au jucat hochei de performanta boule care esti
3hochei se joaca in zilele de luni,marti miercuri,dobitocule
4daca vii cu copii si tu stai si ingheti ca idiotul pe margine ca daca ti-ai pune patinele in picioare ai matura gheata e normal sa debitezi ca au stricat gheata hocheistii
5probabil esti un gunoi ca multi altii de pe patinuar chare din cauza frigului pe care il indurati stand pe margine si stramband din nas ajungeti sa va inghete si mintea . dar hai sa va acceptam poate ca ne ve-ti lasa sa facem un meci pe mintea aceia inghetata
6 daca esti boul baltii BOUL BALTII RAMAI
nu cred
mai mult de 500 de mii de euro nu cred ca costa!
dar intrebarea mea este unde sunt resul 800 de mii de euro??
presupun ca sunt pe la bunea stancu...
e cea mai mare prostie...mai bine platesc drumul pana la galati si stiu ca stau mai mult si mai bine...
si ala e patinuar de 1.2m euro?sa fim seriosi cu banii astia potzi face un patinuar olimpic aproape, dar numai in Romania pretzurile sunt deformate intr-un asemenea hal!cel mai bine ramane la galatzi cu 10 lei stai 2 ore pe gheatza, nu ca aici 20 de lei sa fim seriosi!
MAI ALES GRASA AIA KE SE CREDE DE LA MILITIE
BATETI CONTROLORII!!!!!!!!!
ca pe site la dna nu exista nici o plangere .
eu zic sa mergem iar la galati ca acolo nu se mai plange nimeni.
poate cei de la protectie confirma sau nu ca s-a mai facut si un control si dau conform legii numele celor care au reclamat
@tudose marian
parca nu te cheama asa ....
de ce nu se practica obiceiul ca la de ex a****u unde trebuie inregiostrare si nu oricine sa scrie aiurea ?
ca atunci ar putea raspunde pt ceea ce scriu
In perioada 11 – 15 ianuarie 2010, Constantin Cerbulescu, presedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor a dispus un control privind verificarea respectarii drepturilor consumatorilor la patinoar.
OMUL ACTIONNEAZA LA COMANDA, vezi cazul BRAICATA, unde a lucrat dupa bunul lui plac.CINE SA L CONTROLEZE DACA TOTI CARE AR TREBUI S O FACA
AU FOST LA NUNTA BAIATULUI MARIO. AVEM CE NE MERITAM MULTI PORCIIII...
2-Acesti pseudo hocheisti,nu platesc nici un leu pentru accesul pe patinoar,fiind evacuati dupa ora 19,de personalul patinoarului pe usa de iesire sau pe poarta de serviciu.
3-Pentru reclamatii nu ne-am putut adresa nimanui intrucat administratorul patinoarului este de negasit.
4-Programul de ascutit patinele este aleatoriu nimeni nu asigura acest serviciu si nu este afisat nici un program zilnic sau saptamanal.




















