Vineri, 3 Septembrie 2010    Nr.2436
 

Gambitul popular

Email Imprimare
(11 voturi, media: 4.18 din 5)



Fără îndoială, mutările liberalilor din ultimele săptămâni l-ar fi făcut invidios până şi pe Kasparov. Crin Antonescu şi-a arătat calităţile de candidat maestru şi a reuşit să-l aducă într-o poziţie teribil de neplăcută pe campionul de până acum, preşedintele jucător Traian Băsescu. Acceptarea lui Klaus Johannis pentru funcţia de premier l-ar fi lăsat pe Băsescu fără un gram de putere, iar neacceptarea lui îi şifonează imaginea chiar în pragul alegerilor prezidenţiale. Strategia liberalilor a fost atât de şireată încât l-a transformat pe celălalt candidat important la preşedinţie, Mircea Geoană, într-o remorcă la viziunea liberală şi l-a aruncat într-un con de umbră pe Sorin Oprescu, independentul care speră să-şi înlocuiască fotoliul de la primăria capitalei cu jilţul din palatul Cotroceni. Cu doar câteva mutări, Antonescu a dat şah pe toate fronturile şi s-a plasat pe o poziţie ofensivă, în avantaj. Mai mult decât atât, şi-a alăturat imaginea de aura imaculată şi cu priză la public a lui Johannis, anunţând en passant şi cine va fi premierul în cazul în care liberalii vor pune mâna pe funcţia de preşedinte.


Încercarea lui Traian Băsescu de a ieşi din poziţia defensivă prin avansarea ipotezei unui guvern de uniune naţională şi, apoi, prin desemnarea lui Lucian Croitoru pentru funcţia de prim-ministru, în condiţiile în care e greu de crezut că această candidatură va trece de votul Parlamentului, pare a aduce jocul către remiză. Doar că meciul nu s-a încheiat şi toţi jucătorii se pregătesc de marele gambit. Adică de marele sacrificiu.


Cu criza în casă, rupţi în fund şi la maţe, bolnavi de şomaj cronic şi cu un viitor nesigur, noi, ăştialalţi, boborul - cum ar spune ei - ne uităm la televizor ca la o tablă de şah, chibiţând şi eventual înjurându-ne între noi pentru că ne e simpatic unul ori altul dintre "marii jucători". Doar că - ce necaz, ce mare necaz - uităm uneori că nu suntem spectatori. Nu suntem chibiţi. Şi nici jucători nu suntem. Ci micile piese sacrificate la grămadă în marele gambit.

Citeste blogul lui Marian COMAN

 

Vizualizari: 1285

Comentarii

(46)add
Scris de Confectioneru , 2009-10-17 14:37:17
cred ca basescu e super incantat ca are fani ca madama asta.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-17 09:40:19
3• DOLJ. Primarul comunei doljene Isalnita si-a pus la bãtaie propria masinã pentru a transporta oamenii la vot, iar edilii comunei Poiana Mare au acordat subventia de un milion la hectar în aceeasi clãdire în care se vota. „Banii au venit de o sãptãmânã, dar primarul nu a vrut sã ni-i dea ca sã ne facã sã venim azi la vot”, spunea enervat de orele de asteptare un localnic.
• GALATI. Autoritãtile locale si judetene au mobilizat fanfara Centrului Cultural „Dunãrea de Jos” din Galati, care a mers prin 30 de sate din judet îndemnându-i pe oameni sã se ducã la referendum.
• HARGHITA. Primarul comunei harghitene Voslobeni, Marcel Vaidos, a scos fanfara pe stradã pentru a-i mobiliza pe oameni sã meargã la vot, în urma prezentei slabe la urne, înregistratã sâmbãtã.
• HUNEDOARA. Liderii PSD din judetul Hunedoara au trimis, de sâmbãtã pânã duminicã, peste 1.000 de SMS-uri hunedorenilor, îndemnându-i sã se prezinte la referendum.
• VRANCEA. Surse din PSD Vrancea ne-au declarat cã Marian Oprisan a ajuns transpirat la sedinta-fulger de sâmbãtã noaptea, el vizitând anterior circa 300 de familii care locuiesc în blocuri ANL ridicate în Focsani dupã 2000.
• MEHEDINTI. Toti cetãtenii români care au dorit sã pãrãseascã tara pe la Portile de Fier I, dar nu votaserã au fost întorsi din drum de cãtre vamesii si politistii de frontierã mehedinteni.

semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-17 09:38:20
2Premii în bani si excursii în China la Satu-Mare
Prefectul de Satu-Mare, Gheorghe Ciocan, i-a convocat la o sedintã, în noaptea de sâmbãtã spre duminicã, pe toti primarii din judet, criticându-i dur pe cei din localitãtile cu prezentã micã la vot. Prezent la sedintã, presedintele Consiliului Judetean Satu-Mare, Stefan Szabo, a promis pentru localitãtile fruntase câte un milliard de lei, iar primarilor „fruntasi” prefectul Gheorghe Ciocan a spus cã le va oferi o excursie în China.
La adunat de voturi
• ALBA. Viceprimarul din Zlatna, Daniel Negrea, a oferit câte o pereche de sosete cetãtenilor care au venit la vot.
• BUCURESTI. În Capitalã, sâmbãtã si duminicã s-a circulat gratis cu mijloacele RATB, controlorilor dându-li-se liber. Mãsura a avut ca scop încurajarea bucurestenilor sã meargã la sectiile de votare.
• BACÃU. Pelerinii veniti sã se închine la Moastele Sfântului Dimitrie, aduse la Bacãu din Grecia, au putut vota într-o sectie special amenajatã într-un autobuz chiar în spatele bisericii unde se aflã moastele.
•BISTRITA-NÃSÃUD. Primãria Sângeorz-Bãi i-a invitat pe oameni prin telefon sã participe la vot, în timp ce preotii au avut misiunea ca la sfârsitul slujbei sã-i trimitã la urne pe enoriasi.
• BRASOV. Primarul din Râsnov a fãcut sâmbãtã un tur al orasului si le-a spus oamenilor cã nu vor mai primi ajutoarele sociale dacã nu vor merge la vot. Peste 900 dintre alegãtorii din Râsnov beneficiazã de ajutor social.
• BUZÃU. 7 tineri din centrul de plasament „Adolescentii” din Buzãu, care au împlinit 18 ani, au fost si ei trimisi la vot, dupã ce Autoritatea pentru Protectia Copilului le-a pus la dispozitie brosuri cu modificãrile aduse Constitutiei.
• CLUJ. Primãrita din comuna Bãisoara a pus la bãtaie, pentru fiecare zi a referendumului, câte o masinã de cusut. Totodatã, medicii de familie din Cluj, în frunte cu seful Directiei judetene de Sãnãtate Publicã, au iesit ieri pe strãzi pentru a promova referendumul.

semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-17 09:36:15
1.Si prezenta la referendumul cu Constitutia era sa depaseasca 100% prezenta la vot,din excesul de zel a cateilor lui Oprisan,desi la pranz,nu se prezentasera decat 33%.A doua zi prezenta a fost de aproape 90%.Sa va reamintesc despre domnia PSD?Si despre metodele dansilor la alegeri?(iNtre timp sau modernizat):
Referendum 2003 pentru Constitutie:
Românii – 14 ani de suferintã, politicienii – o zi de spaimã
Votarea Constitutiei a fost un soc teribil pentru cei ce conduc România. Obisnuiti sã-i sfideze, prin indolenta, bogãtia si smecheria lor, pe cei cãrora din când în când le cer votul, politicienii au nãdusit serios în efortul de a aduce lumea la urne. Iar pentru a obtine mult visatul „50% plus unu” au recurs la tot felul de exhibitii.

Operatiunea „Scoateti-i din case!”
Speriati de absenteism, liderii PSD au sunat mobilizarea
Speriati de absenteismul masiv din prima zi a referendumului pentru revizuirea Constitutiei, liderii PSD au convocat ieri o „videoconferintã de crizã”, în care presedintii organizatiilor judetene ale partidului au fost amenintati pentru a scoate lumea la vot. Ceea ce a urmat nu este greu de imaginat.

Purcelusi la cuptor, bani si tort la Alba
La initiativa primarului Corneliu Olar, cei 11 localnici din comuna Horea care si-au aniversat sâmbãtã si duminicã ziua de nastere, dar au si mers la vot au fost sãrbãtoriti cu purcel la cuptor, tort si recompensati cu bani, informeazã Rompres. Printre cei sãrbãtoriti se aflã si strã-strã-strãnepoata lui Horea – unul dintre conducãtorii rãscoalei tãrãnesti din 1784 – Sava Todea, de 78 de ani. Ei au fost întâmpinati la sectia de votare de cãtre un taraf de muzicã pop**arã, iar „ospãtul” a avut loc în restaurantul primarului Olar.

semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-17 09:12:53
Si ca sa intelegeti ce inseamna Oprisan si PSD Vrancea ,la peste un an si jumatate de la alegeri,Focsaniul nu are numiti cei doi viceprimari. Primarul de Focsani conduce singur de la alegeri.Prefecta de Vrancea(fosta secretara cu fusta scurta a lui Oprisan-apoi licentiata in enspe miide facultati gen Petre Andrei,la ID),cu o zi inainte de a fi destituita ,a trimis la Bucuresti listele cu persoanele de la sectiile de votare,liste din care a eliminat tot ce nu ar fi fost de-ai PSD-ului.Cine se pregatea de fraude?De ce ,desi toti il urasc, Oprisan iese mereu la alegeri si primarul de Focsani la fel?Si Geoana striga HOTII?!
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-17 09:06:16
2 De aceea,eu nu am cazut in fund in fata prestigiului primarului de Sibiu si am incercat sa va demonstrez prin calcule ,ca argumentul de a fi reales de 3 ori,cu 80%, nu e un argument,pentru a fi numit prim ministru in situatia economica din acest moment.Apropo si Funar a stat 12 ani primar de Cluj.Si nu se compara Clujul cu Sibiul.Eu mi-am spus parerea despre ce cred u ca are nevoie acum aceasta tara plina de datorii,cu o economie pe butuci,cu o mafie economica, care abia astepta sa puna mana si pe ce vine dinafara si care ,cu disperare,incearca sa nu se intareasca justitia ,pentru ca ei vor fi primii care vor plati.Aceasta tara are nevoie de un presedinte dur,curajos si incapatanat si de un prim ministru, as in economie.Nu avem nevoie de "balerini"impaciuitori, gen Iliescu ,Antonescu ,Geoana (in spatele caruia se ascunde acea mafia vranceana), nici prim ministri cu carisma ,gen primar Sibiu.Prefer ca prim ministrul ales sa nici nu stie sa formeze o fraza lunga in limba romana.Dar sa fie regele cifrelor.Si de obicei acesti specialisti adevarati vorbesc putin ,nu sunt oratori, dar au o minte sclipitoare.Daca gresesc in ce am spus,imi pare rau ,dar eu asa gandesc pentru viitorul celor dragi mie.Si eu imi doresc un presedinte dur,un prim ministru extrem de bine pregatit in economie si un corp de control al primului ministru "Batalion disciplinar in economie"care sa se ocupe de controlul averilor, incepand cu cele mari si prima data cu a celor din justitie.Curatam justitia si apoi trecem la averile celor din ministerul de interne si dupa ce-l curatam si pe acesta ,trecem la marii imbogatiti.Imi cer scuze daca gandirea mea nu este pe placul unora.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-17 09:04:02
1
Violeta,eu fac ce faceti toti ceilalti:citesc articolul ,analizez si ce se intampla si incerc sa inteleg.Nu pentru mine,ci pentru viitorul copiilor mei.Acesta este lucrul cel mai important pentru mine.Pentru ca daca aceasta tara va continua sa fie o tara in care, hotia si excrocii conduc ,atunci eu trebuie,ori sa-mi pregatesc copiii sa fie atat de inteligenti,incat sa devina excroci de neprins(gen Tariceanu,Videanu,Hrebenciuc,Vantu,etc-constatati ca nu am spus Oprisan,Vanghelie&comp,pentru ca astia sunt vulnerabili)ori sa-i pregatesc sa se descurce intr-o tara cu adevarat democratica (Danemarca, Suedia,Norvegia,Islanda,Elvetia,etc-constatati ca nu am spus Franta, Italia, Spania,Germania-pe care nu le consider democratice).Iar ,daca ati constatat, eu nu ma las imbatata de vorbe.Dupa numai 3 min.de ascultat un om va spun daca merita sa fie ascultat sau nu.Am lucrat printre mafioti(economici si politici)si desi au incercat la greu,nu au reusit sa ma incalte nici cu o amenda de 5 lei(in timp ce unii au platit cu inchisoare si chiar cu viata-explicam zilele trecute unui tanar brailean,aflat temporar intr-o functie,cat de departe este mafia vranceana si cat de periculoase sunt metodele ei) de ce se intampla in Braila.Ca dovada ca si astazi detin documente de acum 20 de ani ,care ma apara in continuare.Si am scris in presa de Vrancea si nationala peste 14 articole despre aceasta mafie ,metoda MEBO si cum au fost furate intreprinderi valoroase .Unele au aparut si in raportul Vonica,dar cand acesta s-a apropiat prea mult de interesele celor din varf ,a fost eliberat din functie.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de probono , 2009-10-16 23:58:34
te rog chiar.nu-l privi astfel decat a fost folosit.ma refer la cv.iubire.alaturat nick-ului tau suna chiar bine.ti se potriveste.in schimb razboiul politic continua.poate ne vom mai auzi.NB..
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de rosu vertical , 2009-10-16 23:56:01
Sigur ca m-am gandit. EBA-ei i-as explica practic urmatoarele prepozitii: "in", "printre", "in spatele", "in dosul" si "deasupra",
iar lu' ta-su prepozitia "contra" la cursul de pe 22 noiembrie si prepozitia "pe dinafara" la ultimul curs pe 6 decembrie.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de violet , 2009-10-16 23:50:16
@ rosu vertical:

:)))) Mea culpa.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de violet , 2009-10-16 23:41:57
@ rosu vertical:

Te-ai gandit cum ar fi sa-i explici Elenei Basescu , cum e cu prepozitiile in dativ? :))
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de rosu vertical , 2009-10-16 23:40:47
Doamne fereste. Cum sa-l sustin pe Basescu? De unde ai scos-o? Remarca era pentru textul lui ad ("anti Presedintelui"). Relax, nu pupa basescu partizani de tipul meu. Doar sunt rosu vertical nu fanta verticala. :)))
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de violet , 2009-10-16 23:15:42
@ ad:

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar n-ai nimerit-o in nicio privinta, in ceea ce ma priveste. Ba chiar ceea ce incerci sa exprimi in postare este, cum se spune in popor si deloc academic, ,,fumat".
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de violet , 2009-10-16 23:06:59
@ rosu vertical:

,,Din cauza faptului ca..." iti place? Daca faci parte dintre cei care chiar cunosc limba romana, atunci ai cu totul alte interese sa-l sustii pe Basescu. Ti-as mai propune rezolvarea unui plan inclinat sau o problema interesanta de rezistenta materialelor. Sau, poate, un loc geometric, daca doresti.

@ probono:

Trec peste chestia de doi lei cu ,,iubire "etc pe care o folosesti cu nonsalanta. Problema e ca si eu ma descurc foarte bine cu engleza si franceza, chiar si gramatical, in scris. In rest, tin sa-ti spun ca l-ai uitat pe Oprescu, care-iti place sau nu- ii va lua destule voturi marinarului betiv si, de asemenea, ca ma gandeam sa-ti explic si eu despre cum e cu manip*****a.r.e.a practicata de cel din urma amintit. Dar m-am razgandit.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de Bicameral , 2009-10-16 22:43:31
Asta cu unicameralul e o idee la fel de buna ca aia cu uninominalul sau aia cu decalarea alegerilor prezidentiale de cele parlamentare. Poti reduce numarul de parlamentari daca tii neaparat dar poti pastra doua camere = atributii diferite, reprezentare regionala pe camera superioara si pop**ara pe camera inferioara, doua citiri pe lege organica. Ehei, are mult rost organizarea politica in doua camere. Pacat ca se supune la vot. Votul pop**ar nu inseamna intotdeauna cel mai bun mijloc de a alege solutia corecta. Reducere - De acord! Unicameral - Impotriva!
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de pragul naivitatii , 2009-10-16 22:26:57
Respect! Presedintele Basescu sigur o sa puna piciorul in prag! Cate picioare in prag a pus in 5 ani, tot atatea o sa puna si de-acum inainte. Si daca e treaz o sa puna si al doilea picior in prag, daca nu s-o impiedica. Ordine si disciplina! (precum ii sopteste prompt, seara de seara si consilierul prezidential Ballantine's). Toati afaraa! Nici o camera! Numai Nuti, spaima Constituti!
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de rosu vertical , 2009-10-16 22:10:45
corecta observatie violet! se vede si mai jos din folosirea eronata a dativului dupa o prepozitie care nu-l impune.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de probono , 2009-10-16 21:57:21
iubire, ma refeream la toti fanii ros-galben nu neaparat numai la persoana ta.stiu ca ma adresasem unei singure persoane dar pt.o secunda am vazut in tine toata masa de manip**ati ai Romaniei.si Doamne fereste nu am scris ca sunt vreun sfant al gramaticii romanesti si chiar recunosc ca in tinerea mea zbuciumata am ales sa chiulesc de la cateva ore(inclusiv la lb.romana)ca sa ma duc sa vad filme pe video.dar avand in vedere ca vb.destul de bine(fluent) 2 lb cel putin stiu in sinea mea ca n-am ajuns chiar asa de rau. dar oricum mai bine sa fi agramat decat o oaie oarecare si creata din turma bine condusa de ratatii istoriei contemporane Geoana si Crin.este timpul ca Basescu sa puna piciorul in prag.o camera unica.jumatate din politicieni out.si de asta el nu va mai glumi.ps-pun o sampanie de cea mai buna calitate la bataie ca va iesi Basescu din nou.sau in nemarginirea ta culta consideri ca un mojic portocaliu este prea mic pt.tine?..
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de ad , 2009-10-16 21:54:30
@violet :
Din tot ceea ce ai postat aici demonstrezi o totala naivitate , dublata de o lipsa de informare, sau poate de incapacitatea de a trece printr-un filtru matur al gandirii anumite informatii pe care le servesti pe nemastecate , asa cum iti sunt livrate la pachet pe la Antene sau pe la Irealitatea tv. Valabil si pentru alti postaci anti Presedintelui Basescu.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -1
Scris de violet , 2009-10-16 21:02:03
@ probono:

,,A-TI fost..."? :)))) Saraca limba romana... A naibii coincidenta, pana la urma cred ca TOTI portocaliii sunt agramati.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de final fantasy , 2009-10-16 21:01:27
bai... care mai aveti fantezii cu mamele voastre moarte ma? voi va dati seama ca asta cu fanteziile astea dragalase e comandantul suprem?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de mioritzul , 2009-10-16 20:57:50
ce e rau sa fii pe mare si sa te gandesti ca maica-ta e moarta chiar daca ea e bine mersi? chiar arata asta ca ti-ai baut mintile? chiar arata a delirium tremens? nicidecum. ce e rau sa plangi din nimic? trebuie neaparat sa mergi la psihiatru numai pentru asta? ce e rau sa-ti tragi o casa tie insuti, tu faci cererea tu aprobi tu primesti? gata vin niste nemernici si te considera corupt... ce mare chestie sa-ti pui amanta ministru peste doua ministere?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de probono , 2009-10-16 20:13:09
pt.micuta violet....rosi si galben combinat din cate stiu eu da INTOTDEAUNA culoarea PORTOCALIE.imi pare rau dar a-ti fost mereu sub noi:)))
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de violet , 2009-10-16 19:49:04
@ d-na Cernat:

Acum am inteles, cu adevarat, rostul dvs pe acest site.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de violet , 2009-10-16 19:47:28
@ SOLOMON:

Tu de cate ori ai ramas repetent din cauza ca nu cunosti limba romana?
Sunteti penibili, portocaliilor. Cu mici exceptii, care nu fac decat sa confirme regula, si agramati. Sunteti perfect reprezentati de intaiul carmaci si fiica-sa.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de sa traiti bine , 2009-10-16 19:31:43
Turul doi ar fi normal sa se desfasoare in absenta lui Basescu.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de Naie alu oaie , 2009-10-16 19:08:09
Nu e bine sa luam in deradere simtamintele unui tanar ,departe de tara,undeva intre apa si cer.S-a gandit la mama lui si a dat drumul fanteziei.Ce este rau sa-ti iubesti mama?Suntem atat de sadici incat sa ne batem joc de asemenea sentimente pentruca asa a gandit C.T.Popescu?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -1
Scris de balada toamnei , 2009-10-16 18:37:08
afara-i frig, in casa-i cald si-n soba arde Geoana,de grinda Crin e spanzurat,infasurat in blana/lungit pe jos e taica Ilici cu un cutit in spate,l-am urmarit de la parter pe viata si pe moarte/Hrebenciuc e-n dormitor,pitit intr-o valiza,legat cu doua firi lungi ce duc direct la priza/Orban ii langa aragaz,cu un furtun in gura,si-n jurul lui miroase a gaz si nu a prajitura/Calin Popescu e in dulap,nu-i pasa de nimica,are un topor infipt in cap,sa-i tina cipilica/si Vadim este in casa,cu o briceag infipt in gat,pesemne nu-l lasara,neuronii lui sadici/si-n frigider sunt congelati,in pungi de un kil sarmanii,caci au visat ca-s terminati,Nica si Nastase/Voiculescu este in piscina,atarnand de un brav pietroi,crezand pesemne in nemurire si la antene de 2 lei//// dar eu sunt mic,nu stiu nimica si sper pe viitor sa nu ajung in congelator....
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -1
Scris de poetul marinar , 2009-10-16 16:31:10
cand pe mare navigam
plangand la mama ma gandeam,
vie si nevatamata
cum ar fi ea moarta

asa-i pe mare... ma-ta-i vie
da tu o vezi pe nasalie
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -1
Scris de legion , 2009-10-16 15:42:44
bai the lord of war(razboinicul pyly mele).bine ca ai venit tu s-o faci pe lupul moralist vizavi de persoana presedintelui tari.cretinule.tu ai habar ce inseamna sa bantuiesti marile si oceanele lumii?ai habar ce inseamna singuratatea printre straini.sa-ti fie dor de cineva drag?afla de la mine nulitate ce esti ca cele mai frumoase poezii sau ganduri au fost scrise intotdeauna de oameni pe care ia macinat dorul aflati departe de casa.si inca ceva razboinicul lumini ce esti-singura arma pe care ai tinut-o tu in mana era scula ta pe care o lustruiesti intr-una de cand te jucai cu ea in praf.varza care esti...........
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -1
Scris de katerinka , 2009-10-16 14:26:50
ce sa-ti zic ... guvernul boc 2 in 24 de ore a ras tot: prefecti, inspectori, toate descentralizate. asta nu inseamna taiat si spanzurat la nivel local? cand taie si spanzura basescu-pdl e bine, nu?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de ca alegator , 2009-10-16 14:23:18
Argumentati un singur motiv ca sa accept sa mai stea Traian Basescu inca 5 ani la putere.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de toma necredinciosul , 2009-10-16 13:47:03
Eu n-am acuzat pe nimeni.Doar am constatat.Si constat ,madame Cernat,ca te faci a nu vedea realitatea:Basescu nu tine piept nimanui.El este de-al lor,taticul lor.De fapt El e PD-L-ul.Da-mi voie sa cred ,c-asa-i in democratie,ca vei vota cu Basescu si ca sunteti ingroziti ca in turul doi ar putea intra Geoana sau Antonescu.Iar ceea ce incercati sa faceti este sa disipati voturile in speranta unui tur 2 cu Vadim sau Becali.Doar asa Necuratul ar mai putea prinde un al doilea mandat.Sau si prin mijloace specifice?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +1
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-16 13:35:27
Sunt 471 parlamentari.Au votat pentru motiune(cu gardieni,sabii deasupra capului,amenintari de excludere din partid)254.Asta inseamna 54% dintre parlamentari.Ceilalti nu s-au speriat si au absentat ca sa nu se faca partasi la acesta mascarada.Pai pana la 65 % unde sunt restul?Si daca sunt lasati sa voteze cum le dicteaza constiinta,cati raman?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -5
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-16 13:26:46
Si nu uitati ca daca PSD,PNL isi impun primministrul la nivel local reprezentantii acestor partide vor taia si spanzura.Asta vreti?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -5
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-16 13:25:09
Doar citiva sibieni au manifestat ca primarul Klaus Johannis sa nu plece
de M.C. HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:20 Actualitate | Politic

UPDATE: Adunarea din Piata Mare din Sibiu, anuntata toata ziua de miercuri pe internet si prin SMS-uri, s-a dovedit in cele din urma un fiasco. Doar circa 20 de jurnalisti si citiva trecatori au fost prezenti la flash mob-ul initiat pentru a-i cere primarului Klaus Johannis sa nu paraseasca postul de primar al Sibiului, iar initiatorii actiunii nu si-au facut simtita prezenta.
"Cel mai iubit dintre pamanteni".
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -6
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-16 13:22:18
La Sibiu la alegeri s-au prezentat aprox.21% dintre alegatori si l-au votat 80% dintre cei prezenti,deci aprox.24000 de cetateni.Sunt primari care sunt tot la al 3-lea mandat si au fost votati cu si mai multe voturi.Sibiul are mai putini locuitori decat Braila.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -6
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-16 13:15:17
Pentru Toma necredinciosul:eu ,daca ai fi urmarit comentariile mele,nu-l agreez pe Basescu ,chiar deloc.Dar cand o gasca de hoti,mincinosi,nerusinati(PDL,PNL,PSD)se coalizeaza si lupta impotriva cuiva,ma asez si incep sa gandesc.Oare inamicul astora nu a starnit musuroiul,nu e pe punctul de a le da o lovitura de gratie?Vorba aia,dusmanul dusmanilor mei ar trebui sa-mi fie prieten,sau mai bine zis amic.Si daca cineva imi spune mie ca partidele astea sunt alceva decat gasca de hoti si praduitori,departe de orice inseamna binele celor multi,eu il... desfid(vroiam sa spun ceva mai dur).O sa vedeti in campanie ce "uniune 65% "o sa vedeti.Credeti ca in campanie Antonescu si geoana o sa se invite cu curtoazie,care sa intre primul pe usa?Eu votez Vadim primul tur,poate intra in turul doi si scoate dosarele astora in public,iar in al doilea tur scriu "HOTII!"pe buletinul de vot.Asa ca nu ma mai acuzati degeaba.Am scris asta in toate comentariile.Dar nu pot sa nu remarc ca Basescu se tine tare.Iar contra golanilor nu le poate tine decat unul de aceeasi factura.Un elegant ca primarul de Sibiu e mancat cu fulgi cu tot.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -6
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-16 13:05:13
Nu Basescu a facut imprumuturile

semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -3
Scris de Naie alu oaie , 2009-10-16 12:30:14
Ne-am saturat de sfaturi date de fiecare partid in parte.Constitutia asta a noastra e un elastic si de capatul asta trag toti si daca inteleg legea si daca n-o inteleg.Acum ne macina nervii cu spiritul acestei Legi.Oare nu le este teama c-o sa explodeze"mamaliga"si pot zbura ultimile ramasite ale comunismului?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +5
Scris de toma necredinciosul , 2009-10-16 12:25:32
Madame Cernat,mustesti a Basescu.Asa ca te rog sa intri pe alt forum si sa manipulezi acolo.Aici m-am lamurit cat de neutra esti.Sarut-mana.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +5
Scris de Lucian Croitorasul cel Viteaz , 2009-10-16 11:55:21
20 milarde euro datorie externa suplimentara in 10 luni. 1000 de euro in plus pe cap de locuitor. Aveti mai multe autostrazi? Aveti mai multe aeroporturi? 20 miliarde = 60 poduri peste Dunare = 2000 km de autostrada = 10 centrale nucleare. Asta e dimensiunea calamitatii Basescu, omul FMI.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +4
Scris de cernat.aurelia , 2009-10-16 11:26:15
Traiasca Caragiale!Geoana si Antonescu pupat Piata Independentei.Sau felicitat reciproc ,si-au cerut scuze pentru laturile aruncate ,nu pana demult,unul asupra celuilalt.Curat Caragiale.Un primar ,reales de 3 ori,devenit zeul Romaniei in doar cateva zile(Si Vanghelie a fost reales de 3 ori si de mai multi cetateni decat Iohanis acesta,si primarul Pitestiului ,la fel-si Pitestiul arata foarte bine si mai sunt si altii).Numai ca Romania in aceste momente in care mai respira datorita banilor din impruturi straine nu are de construit locuri de joaca ,de organizat festivaluri si de asfaltat cateva strazi(incat din simplu profesor de fizica sa ajungi sa ai ,din salariul de primar,6 apartamente,terenuri si cateva zeci de mii de euro in banci-asta numai ceea ce se vede).In acest moment Romania are nevoie de un specialist in economie,unul care la intalnirile cu delegatiile institutiilor financiare europene sa inteleaga despre ce se vorbeste,sa poata lua decizii,fara sa aiba nevoie de traducatori si consilieri .Majoritatea cu care se lauda Geoana si Antonescu este falsa.Ei au adunat parlamentarii partidelor si-i considera pe toti de acord cu ce spun ei sefii.Bineinteles,daca stai cu bata si amenintarea de scoatere din partid cum sa aiba ei curajul sa cante'alta partitura"decat securistul de Geoana si obositul de Antonescu(chiar nu va pune pe ganduri pungile de sub ochii acestui om si fata ,uneori atat de buhaita?).Daca erau vremuri normale spuneam si eu ca ar trebui sa tinem cont de majoritate.Dar noi nu traim vremuri normale si eu vad un om,Basescu,care si din ambitie poate,nu cedeaza acestei hoarde disperate ca pierd puterea.Sunt turbati ca vor ajunge si la a doua propunere de prim ministru si atunci se va vedea cat de "uniti"sunt in jurul conducatorilor parlamentarii care au cheltuit atat in campanie pentru privilegii.Geoana nu mai are nici sustinerea a jumatate din membrii de partid PSD din tara.Iar Antonescu este un tasbasti care se viseaza presedinte.Romania are nevoie de un om puternic capabil sa lupte cu "hoardele"Si deocamdata Basescu a dovedit ca nu e usor de invins.Sentimentul pe care-l am eu dupa aceste zile este ca ar trebui sa ne unim si sa votam un independent care chiar sa nu aiba nimic cu nici unul dintre cei de pana acum.Ar fi cea mai buna solutie.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -5
Scris de Asu , 2009-10-16 11:23:45
Solomon ai mare dreptate.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: -2
Scris de THE LORD OF WAR , 2009-10-16 10:54:13
Basescu, cu toate " jmechiriile " lui, a pierdut. Trebuie doar sa iesim la vot si sa votam pe oricine altcineva in afara de campionul distrugerilor, asul scandalului, sublimul abject, prin plinsul mamei moarte inainte de a muri - brrrr, ne trec fiori, dar si prin croncanitul corbesc al neplatii pensiilor si salariilor daca nu mai iese el presedinte; cred ca il recunoastem aci pe Traian Basescu!
Decit o noua dictatura personala, mai bine o democratie schioapa!
Oricum, bravo Crin Antonescu!

semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +3
Scris de SOLOMON , 2009-10-16 09:46:28
BUN ARTICOLUL,DAR CU O MENTIUNE NU CRIN A FACUT MUTAREA ,EL NU STIE A RAMAS RETENT DE TRE ORI SI NICI MUCA LA CATEDRA NU-I PLACE ASA CA SA FACUT PARLAMENTAR ADICA TRANTORCARE STA DE ANI BUNI PE BANII POPORULUI NEPRODUCAND NIMIC.MUTAREA A FOST FACUTA DE CONILIERII AMERICANI AI LUI SI AI LUI LOPATICA OK?PACAT DE PRIMARUL SIBIULUI D-UL KLAUSS CA SA LASAT CAZUT IN CAPCANA INTINSA DE DOI CANDIDATI ,CARE COFUNDA INTERESELE PERSONALE CU CELE ALE POPORULUI.SA NE MAI LASE NAOMYCU IFOSELE DE FATA MARE CA A BAGAT TARA IN CRIZA LA SFATURILE CELEBRULUI MOTAN FELIX OFI NO FI ADEVARAT VOM VEDEA .PARLAMENTARII NU AU AVUT MANDAT SA BAGE TARA IN CRIZA PROFUN POLITICA O POT DOVEDI?RASPUNSUL VA FI LA URNE.HOTULUI DE HOT IE FRICA.
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +0

busy
 






< Octombrie 2009 >
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  



Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Horoscopul Zilei
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner