Simbata, 13  Martie 2010    Nr.2305
 

Brăila are unitate de intervenţie SMURD

Email Imprimare
(10 voturi, media: 5.00 din 5)



19smurd* ieri, a fost inaugurată unitatea de intervenţii SMURD, care va funcţiona în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Brăila * alte două staţii vor funcţiona la Ianca şi la Însurăţei * cele trei echipaje de prim-ajutor, coordonate de inspectorul zonal dr. Angel Trifan, vor asigura în permanenţă urgenţele de toate tipurile * o maşină de tip SMURD costă în jur de 70.000 euro, iar costurile pentru întreţinere, reparaţii şi combustibil sunt suportate din bugetul Ministerului de Interne

O unitate de intervenţie SMURD a fost inaugurată ieri la Brăila, fiind prima din reţeaua care va funcţiona în judeţ, alături de staţiile de la Ianca şi Însurăţei. La ceremonia de inaugurare, ce a avut loc pe platoul din faţa Palatului Administrativ, au participat ministrul Sănătăţii, Ion Bazac, secretarul de stat Raed Arafat, preşedintele Senatului, Mircea Geoană, însoţit de o echipă de miniştri PSD, precum şi autorităţi locale. Cei prezenţi au asistat la defilarea gărzii de onoare a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Dunărea" Brăila şi au primit detalii de la Raed Arafat despre cele trei mijloace de intervenţie speciale destinate judeţului Brăila. Echipajele vor funcţiona în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Brăila şi vor asigura asistenţa medicală pentru întreaga populaţie a judeţului, de aproximativ 400.000 de persoane. Cele trei echipaje de prim-ajutor, coordonate de inspectorul zonal dr. Angel Trifan, vor asigura în permanenţă urgenţele de toate tipurile, pe teritoriul judeţului Brăila, alături de personalul de specialitate din cadrul Serviciului Judeţean de Ambulanţă. Brăila devine cel de-al 26-lea judeţ unde autorităţile înfiinţează o unitate SMURD, urmând ca până la sfârşitul anului să mai fie inaugurate încă 7 unităţi în ţară. În prezent, în România funcţionează 119 echipaje de prim-ajutor, 15 echipaje de reanimare şi două echipaje aeriene de salvare. "Sistemul medical are nevoie de creşterea capacităţii şi calităţii actului medical de intervenţie. Multe dintre echipajele de prim-ajutor sunt amplasate în zonele rurale şi în oraşele mici, unde capacitatea de intervenţie şi de prim ajutor era limitată sau chiar inexistentă până la apariţia acestor echipaje", a declarat Ion Bazac, ministrul Sănătăţii, la ceremonia de inaugurare. El a adăugat că doreşte realizarea unui sistem integrat de intervenţie în cazul urgenţelor zilnice, dar şi în situaţii de accidente colective şi calamităţi pe plan naţional. O maşină de tip SMURD costă în jur de 70.000 euro, iar costurile pentru întreţinere, reparaţii şi combustibil sunt suportate din bugetul Ministerului de Interne, a mai precizat Ionuţ Bazac.
Cu ocazia inaugurării staţiei SMURD de la Brăila, ministrul Sănătăţii a vizitat şi Spitalul Judeţean, respectiv Unitatea de Primiri Urgenţe şi noul corp de clădire unde va funcţiona secţia Boli Infecţioase. De asemenea, programul său a inclus şi o întâlnire cu reprezentanţii medicilor la Teatrul "Maria Filotti".




Vizualizari: 1243

Comentarii

(4)add
Scris de anomin , 2009-09-20 18:13:26
poate nu trebuie sa ma bag in seama aiurea...da parerea mea e ca acest articol trebuie pus pe prima pagita FELICITARI!!!!!
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +0
Scris de contribuabilul , 2009-09-20 10:40:39
Felicitari si cat mai multe inaugurari de genul asta. Se poate si asa ceva si in Braila nu? Cinste lor, celor ce au contribuit la acest program.
Din anul fiscal urmator va recomand sa distribuiti cei 2 % din impozitul pe venit , catre SMURD BRAILA.
SUCCES!
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +3
Scris de antimo castellone sgueglia , 2009-09-20 08:04:21
E' importante questo primo passo fatto dal governo della Romania in materia di Sanita Pubblica ma non basta.
Perche' la Romania adegua i propri mezzi e le proprie tecnologie in una visione e standard Europeo.
In Italia il servizio di Elisoccorso e' nato nel 1952,questo significa che la Vostra Nazione paga il caro prezzo dell'odioso comunismo
Cordiali saluti e auguri
antimo castellone sgueglia
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +2
Scris de saran , 2009-09-19 13:56:55
Felicitari!

In plus, acum, inteleg de ce ieri nu functionau semafoarele si de ce erau atitia politisti pe strada... Asa va fi si cand vor alerga masinile SMURD catre accidentati?
semnaleaza un abuz
vot negativ
vot pozitiv
Voturi: +5

busy
 






< Septembrie 2009 >
L M M J V S D
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        



Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Editia Print - Prima Pagina
Ghid de Sanatate
Vremea
Vremea in Braila - Prognoza meteo pe 3, 5, 7, 10, 14 zile
Horoscopul Zilei
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner