Victorie, 2-1, pentru Viitorul Ianca în partida cu Voința Limpeziș

• cu acest succes, renasc speranțele celor de la Ianca într-o salvare sportivă de la retrogradare • cu o pasă de gol și un gol înscris, Mădălin Calu a fost jucătorul meciului

Cu noul staff tehnic, Viitorul Ianca a reușit săștige meritat, cu 2-1, partida de pe teren propriu de la Plopu, cu Viitorul Limpeziș, în ultima etapă a returului și renasc speranțele în salvarea sportivă de la retrogradare pentru echipa pregătită de Nicușor Baldovin.

Viitorul a rămas pe penultimul loc în Seria a II-a dar a ajuns la doar un punct în spatele adversarei de sâmbăta trecută. Jucătorul meciului a fost Mădălin Calu, cu o pasă de gol și un gol înscris.

Acesta a fost legitimat vinerea trecută iar sâmbătă prestația sa a fost decisivă pentru echipa din Ianca. În minutul 2, Mădălin Calu i-a pasat lui Trandafir care a deschis scorul. Coman putea dubla avantajul gazdelor dar mingea trimisă de el cu capul din 6 metri, a fost reținută de portarul Ciolacu.

Voința Limpeziș a restabilit egalitatea,1-1, în minutul 11, dintr-o fază fixă, prin Dobre.

Oaspeții puteau trece în avantaj dar mingea trimisă cu capul de Vișan a căzut pe plasa porții gazdelor. Jocul a continuat fără mari ocazii până în minutul 32, când Gâță a șutat plasat dar portarul echipei gazdă a deviat mingea în corner.

Viitorul Ianca a început în forță repriza a doua și, în minutul 53, Moroianu a fost faultat în careul oaspeților, arbitru a arătat punctul cu var, iar Mădălin Calu a marcat, din penalty, pentru 2-1.

Din minutul 65, Voința Limpeziș a rămas în inferioritate numerică,  Argumedo fiind eliminat, după ce l-a scuipat pe portarul Gabor.

Până la finalul meciului nu s-a mai întâmplat nimic semnificativ în teren iar Viitorul Ianca s-a impus cu 2-1.

În prima etapă din play-out, Viitorul Ianca va juca pe Municipal, cu Dacia Unirea. Neoficial am aflat că șefii Viitorului Ianca le-au propus celor de la Dacia Unirea ca jocul să se desfășoare pe o suprafață de joc mai bună, cum este cea de la Plopu.

Viitorul Ianca: Gabor – M. Tudor (min. 94: Stoica), Moroianu, Defta, Comșa (min. 46: Cheleș), Păvălache – F. Dima (min. 78: G. Oprea), Neicu, Trandafir – M. Calu (min. 73: Naiman), M. Coman (min. 94: Brăilă).