HC Dunărea a învins-o cu 39-36 pe Corona Brașov, revelația campionatului

• formația brăileană a condus cu 16-15 la pauză • a fost un meci disputat cu “garda jos”, ca în box

HC Dunărea a obținut a 6-a victorie din această stagiune a Ligii Florilor, după ce a trecut în Polivalentă cu 39-36 de Corona Brașov și ocupă locul al 4-lea în clasament. A fost un meci disputat cu “garda jos”, cu multe goluri și cu o desfășurare echilibrată. După o primă repriză controlată de revelația actualei stagiuni (Corona Brașov a învins vicecampioana Rapid), experiența și-a spus cuvântul iar HC Dunărea și-a mai trecut în cont un succes.

Echipa brășoveană a condus cu 3-0 în minutul 4, după golul înscris de Pletikosic dar tot în același minut a marcat și HC Dunărea, prin Araujo. Corona Brașov s-a despris apoi la 7-1 în minutul 11, grație reușitei jucătoarei Carlos Jose.

Jan Leslie a căutat să-și readucă handbalistele în joc, iar HC Dunărea a reușit să egaleze, 13-13, în minutul 27 și la pauză să conducă la un gol, 16-15, grație reușitei Francielle Gomes da Rocha.

Meciul a continuat într-o notă de echilibru și în partea a doua până în minutul 37, apoi HC Dunărea s-a distanțat la patru lungimi, 27-23 în minutul 44. Corona a redus din diferență și s-a apropiat la un gol în mai multe rânduri. Pe final, HC Dunărea a dictat ritmul jocului și în minutul 57 conducea cu 37-32 și avea deja asigurată victoria.

În etapa a 9-a a Ligii Florilor formația brăileană a făcut o repetiție utilă în perspectiva “dublei” din EHF  European League, cu Borussia Dortmund.

Pentru HC Dunărea au marcat da Rocha 8 goluri, Araujo 6, Liscevic 6, Venancio 6, Zivkovic 5, Quintino 3, Popa 3, Schmelzer 2.

Declarații după meci

“Am pierdut câteva ocazii bune și golul în plus la finalul primei reprize a fost bun pentru starea mentală a echipei. Am discutat la pauză despre tactici, deoarece am pierdut multe ocazii. Am jucat foarte bine în atac, trebuie doar să fim mai eficienți. Am câștigat meciul deși nu am avut cea mai bună apărare și trebuie să luptăm în continuare. Meciul cu Bistrița o să fie unul dificil, este o echipă puternică și trebuie să analizăm jocul și să ne pregătim pentru el. Trebuie să ne apărăm mai bine față de azi, dacă vrem să avem vreo șansă la victorie”, a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Jan Leslie.

“A fost un meci greu de la început, am avut un început prost, dar în cele din urmă am reușit să recuperăm. Atmosfera creată de public a fost genială, ne-au dat “aripi” iar în final rezultatul a fost în favoarea noastră. Trebuie să menținem munca grea, să nu mai avem vreun start prost, deci trebuie să continuăm cu lucrurile bune. Următorul meci este cu Bistrița, o echipă bună și cred că trebuie să ne luăm revanșa pentru rezultstele din sezonul anterior. Am o presimțire bună referitor la acest meci, cred că o să fie bine și că o să păstrăm punctele acasă”, a declarat Jelena Zivkovic.