HC Dunărea, debut cu dreptul în grupa B a EHF European League

* formația brăileană a dispus la scor, 27-21, de Chambray Touraine Handball * un prim pas important spre semifinalele competiției

Victorie clară, victorie importantă pentru HC Dunărea la debutul în faza grupelor EHF European League, 27-21, în partida cu Chambray Touraine Handball.

În prima etapă a competiției europene, formația brăileană a fost condusă la trei goluri, 6-9, de adversara din Franța, dar a revenit în joc și la pauză scorul a fost egal, 11-11. Antrenorul Jan Leslie a avut mai multe soluții la linia de 9 metri, Kristina Liscevic a fost “creierul echipei”, ea a făcut ce a vrut cu apărarea adversă, a pasat decisiv dar a și marcat, iar HC Dunărea a început faza grupelor cu o victorie mare în perspectiva ocupării primelor două locuri în grupa B. Un meci în care golgheteră a fost Maria Kanaval, dar victoria este a întregii echipe.

Kanaval a deschis scorul, Heiden a egalat, 1-1, apoi a venit rândul formației vizitatoare să preia conducerea după golul marcat de Deba. Jocul a continuat în aceeași notă de echilibru până în minutul 16, moment al partidei în care Chambray Touraine Handball avea trei goluri avans, 9-6. HC Dunărea a marcat două goluri prin Araujo și Udriștoiu și s-a apropiat la o lungime de adversara sa, 8-9. Echipa franceză a mai avut două goluri avans, 10-8, dar în minutul 26 scorul a redevenit egal, 10-10. Au urmat câteva ratări de o parte și de alta astfel că la pauză scorul a fost egal, 11-11. HC Dunărea a beneficiat de o aruncare de la 9 metri cu zid, Lavko a aruncat cu efect, dar portarul echipei franceze a deviat mingea în bară și tabela a rămas cu scorul de egalitate înscris pe ea ceva mai devreme.

Partea a doua a fost la discreția formației pregătite de Jan leslie. Stoiljkovic a marcat primul gol al părții secunde, Kanaval a egalat, 12-12, iar Myreia Gonzalez a înscris pentru 13-12, în minutul 34. Din acest moment, HC Dunărea a fost echipa care a dictat ritmul jocului. Formația brăileană s-a desprins la trei lungimi, 15-12, în minutul 36, grație unui gol marcat de Kanaval. A fost 16-13 în minutul 40. Schmelzer a înscris pentru 20-16. În minutul 51, HC Dunărea avea cinci goluri avans 21-16.

Formația din Franța nu a avut soluții să revină în partidă, iar HC Dunărea avea șapte goluri avans, 27-20, în minutul 59, după golul semnat de Gonzalez. Chambray Touraine Handball a marcat la ultima fază iar partida s-a încheiat cu scorul 27-21 în favoarea formației antrenate de Jan Leslie, un prim pas important în realizarea obiectivului pe care HC Dunărea și l-a propus pentru această fază, calificarea în semifinalele EHF European League.

Pentru HC Dunărea au marcat Kanaval 6 goluri, Jezic 5, Gonzalez 4, Liscevic 3, Da Rocha 3, Udriștoiu 2, Araujo 2, Schmelzer 1, Quintino 1, iar pentru Chambray Touraine Handball au înscris Stoiljkovic 4, Der Heiden 4, Deba 3, Morvan 3, Pina 2, Denielsson 2, M. Offendal 2, Puleri1.