VICTORIEEEEE!!!!!

HC Dunărea, noul lider în Grupa B EHF European League

• formația brăileană a reușit această performanță după o victorie la 10 goluri, 33-23, în partida de pe teren propriu, cu  Thuringer HC din Germania

HC Dunărea a repurtat o nouă victorie senzațională în EHF European League, după ce a învins-o la scor, 33-23, pe Thuringer HC din Germania și este noul lider al Grupei B.

Un derby mult așteptat de suporterii echipei brăilene, în care s-a stabilit în mare măsură cine va câștiga această grupă. Handbalistele pregătite de Jan Leslie mai au un singur hop. Trebuie săștige în ultima etapă la Chambray Touraine Handball, pentru a-și păstra primul loc în grupă, ceea ce reprezintă o altă performanță a clubului de handbal foarte iubit de brăileni. HC Dunărea s-a mai calificat o dată în sferturile EHF European League, dar de pe locul al doilea.

Meciul retur dintre HC Dunărea și Thuringer HC din Germania a fost echilibrat doar în primul sfert de oră.

Formația germană a marcat primul gol al partidei prin Gullberg, Zivkovic a egalat, Holmberg le-a adus din nou în avantaj, 1-2, pe nemțoaice dar Gonzalez a marcat pentru 2-2. Thuringer s-a desprins la două lungimi, 2-4, după golurile semnate de Rode și Huber, a mai condus cu 3-5, dar echipa gazdă a marcat de trei ori la rând, prin Jezic, Liscevic și Araujo și avea un gol avans, 6-5, în minutul 13. Echipa vizitatoare a reușit să egaleze prin Rode, 6-6, iar din acest moment HC Dunărea a dictat ritmul partidei. HC Dunărea a reușit o serie de patru goluri consecutive și s-a desprins la 10-6. Elevele antrenorului Jan Leslie au avut același avantaj de patru lungimi pe tabelă, 16-12, și la finalul primelor 30 de minute.

Echipa gazdă a făcut o repriză secundă și mai bună, s-a desprins la șapte goluri, 20-13, în minutul 35, gol da Rocha. HC Dunărea a terminat meciul în forță, a marcat și ultimele șase goluri ale acestui joc și s-a impus cu 33-23.

Jezic și da Rocha au fost principalele marcatoare ale echipei brăilene iar, în poartă, Kira Trusova a avut 14 parade.

Pentru Dunărea au marcat: Jezic 6 goluri, da Rocha 6, Liscevic 4, Zivkovic 4, Kanaval 3, Araujo 3, Gonzalez 3,  Quintino 1, Udriștioiu 1, Popa 1, Schmelzer 1.