Viitorul Ianca a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, la Voința Limpeziș

• cu două pase decisive și un gol, Mădălin Calu a fost jucătorul meciului

Noul staff tehnic, format din Laurențiu Calu, președinte, și Nicușor Baldovin, antrenor principal, a făcut minuni la Viitorul Ianca. Ca și retrogradată la finalul anului 2023, pentru că după 15 etape se afla pe locul al 9-lea, cu doar 11 puncte și fără majoritatea jucătorilor importanți care au ales să plece la alte echipe, Viitorul Ianca are o cu totul altă față în 2024. Coordonată de președintele Laurențiu Calu, echipa pe care toți o vedeau deja în Liga a IV-a are evoluții foarte bune în acest an, iar în acest moment, după victoria de la Voința Limpeziș, are 21 de puncte, cu unul mai puțin decât Hamangia Baia, ocupanta locului al 3-lea în play-out.

Și cu toate că nimeni nu mai credea în minuni, Viitorul Ianca are șanse reale de a se salva sportiv de la retrogradare.

“Am dat gol repede și după aceea am făcut presing, am recuperat mingi, am avut și alte ocazii, iar la pauză am condus cu 2-0. Și echipa gazdă a avut ocazii de gol în repriza a doua dar Gabor a făcut un joc foarte bun, la fel ca și ceilalți colegi ai lui. Suntem în grafic și cu siguranță ne vom salva sportiv de la retrogradare”, ne-a declarat Laurențiu Calu.

Viitorul a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, la Voința Limpeziș, în etapa a 3-a a turneului play-out, iar jucătorul meciului a fost Mădălin Calu, coautor la două dintre reușitele oaspeților dar și cel care a înscris pentru 0-2.

Cheleș a irosit prima șansă de gol a oaspeților, dar Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 6. Mădălin Calu a trimis mingea printre doi adversari la Filip Dima, acesta a centrat în fața porții și Trandafir a marcat. Jocul a continuat într-o notă de echilibru, fără mari realizări. Formația din Ianca a plecat la cabine cu două goluri avans, după ce în minutul 45 M. Calu i-a pasat în careu lui Marius Coman, acesta a fost faultat iar arbitrul a arătat punctul cu var. Mădălin Calu a transformat lovitura de la 11 metri și la pauză era 2-0 pentru echipa din Ianca.

În prima parte a părții secunde, Voința Limpeziș a avut în două rânduri șansa de a înscrie, însă Gabor a fost de fiecare dată la post.

Tot Mădălin Calu și Marius Coman au colaborat la golul al treilea, marcat de Coman, iar Viitorul Ianca s-a impus cu 3-0.

Viitorul Ianca: Gabor – M. Tudor, Defta, Moroianu, Păvălache – G. Oprea, F. Dima, Cheleș - M. Calu, M. Coman, Trandafir. Au mai jucat: Comșa, Naiman, Stoica, Nistor, Apostol. Ultimii doi au debutat în Liga a III-a.