CS Făurei – Sportul Chiscani, derby-ul codaşelor din Seria a II-a

* în tur, CS Făurei a câştigat cu 4-2 la Chiscani * Viitorul Ianca joacă la CSM Focşani * meciurile din etapa a 12-a a Ligii a III-a încep la ora 14.00

Sâmbătă, în etapa a 12-a a Seriei a II-a a Ligii a III-a, de la ora 14.00, la Făurei, se dispută derby-ul judeţean, CS Făurei – Sportul Chiscani. Ca şi în tur, cele două combatante se află pe ultimele două locuri în grupă, cu menţiunea că echipa din Făurei are 4 puncte, iar Sportul Chiscani niciun punct.

Partida tur disputată la Chiscani a fost câştigată cu 4-2 de formaţia coordonată de Stelian Nicoliţă.

Niţă a deschis scorul la Chiscani, în primul minut de joc. Sportul Chiscani putea egala în minutul 17, când a beneficiat de un penalty, dar Silviu Crăciun a trimis mingea pe lângă poartă. Pe contraatac, în minutul 18, CS Făurei şi-a dublat avantajul, graţie reuşitei lui Niţă. CS Făurei a mai înscris o dată, în minutul 39, când Moise a trimis mingea în vinclul porţii formaţiei gazdă.

Sportul Chiscani a jucat mult mai bine în repriza a doua şi a reuşit să reducă din diferenţă, în minutul 60, prin Bahnaşu. În minutul 71, Bahnaşu a reuşit “dubla” şi partida părea că se relansează. Trezită la realitate, CS Făurei a marcat în minutul 80 prin V. Ion şi s-a impus în final cu 4-2.

Tot sâmbătă, Viitorul Ianca, locul al 7-lea, va juca în deplasare la formaţia de pe poziţia a 2-a, CSM Focşani. În tur, la Plopu, Viitorul s-a impus cu 2-1. Marius Coman a deschis scorul, pentru echipa gazdă, în minutul 43. În minutul 70, Predoi a egalat, 1-1. Soarta partidei de la Plopu a fost decisă de autogolul lui Pădureţ din minutul 88.