Etapă din play-off cu meciuri încheiate înainte de limită

• 13, zi cu ghinion pentru Chivu • Sportul Chiscani s-a retras de pe teren în minutul 31, la scorul de 2-0 pentru gazde • partida de la Urleasca a durat doar 21 de minute • CS Făurei a realizat a doua mare surpriză a campionatului

Partida Victoria Traian – Sportul Chiscani, din etapa a 3-a a turneului play-off al Ligii a IV-a, s-a încheiat după doar 31 de minute, la scorul de 2-0 pentru echipa gazdă. În acel minut, acuzând că maniera de arbitraj a fost una ostilă, echipa din Chiscani s-a retras de pe teren. Dar iată filmul celor 31 de minute de joc. În minutul 9, Victoria Traian a beneficiat de o lovitură liberă de la marginea careului mare, Araujo a trimis mingea la rădăcina barei, dar Tunea a parat-o. După un contraatac rapid, Manole (min. 20) a șutat razant cu bara din dreapta a porții gazdelor. Două minute mai târziu, Stroe a marcat pentru Sportul Chiscani dar arbitrul de centru, Ionuț Vlad, a anulat reușita celor din Chiscani. Toți spectatorii din tribună, printre ei foști conducători ai echipei din Traian, au considerat golul ca fiind unul valabil.

În minutul 25, Victoria Traian a deschis scorul prin Valentin Mogoș. A urmat un ofsaid mare în care s-a aflat un jucător al gadelor, nesemnalizat de tușierul de pe partea băncilor de rezerve, iar în minutul 30 s-a produs faza care a inflamat spiritele. După un duel la minge între Cazacu și Chivu, cel de-al doilea a căzut pe teren, urlând de durere. Toți jucătorii din teren au strigat spre centralul partidei să oprească jocul și să intervină asistența medicală. Jucătorii, cu excepția lui Mogoș, s-au oprit, însă atacantul a urmărit mingea și a marcat cel mai ușor gol al carierei. Pentru arbitru nu a contat faptul că jucătorul urla de durere. Tânărul fotbalist de la Victoria Traian a suferit o accidentare gravă în zona gleznei. Cazacu a primit inițial un cartonaș galben, apoi acesta a fost schimbat cu unul roșu. A fost momentul în care jucătorii echipei din Chiscani au decis să părăsească terenul.

Cu siguranță, Sportul Chiscani va pierde jocul cu 3-0.

Dar ziua de 13 aprilie a fost una cu ghinion pentru Chivu, poate cel mai talentat tânăr din județul Brăila din ultimii ani, care a suferit un astfel de accident, ce îl va scoate din circuit multe luni de zile.

Cel mai scurt meci, la Urleasca

Partida Viitorul Cireșu – ACS Comunal Cazasu s-a incheiat după 21 de minute. Echipa din Cazasu a venit cu 8 jucători, în minutul 20 s-au accidentat 2 și meciul a fost oprit. Scorul era 4-0 în favoarea gazdelor, după reușitele semnate de Ioan Șerbănescu (min. 1, 20) și Gabriel Niță (min. 7, 18).

În cel de-al treilea meci din turneul play-off, Daous Dava s-a impus cu 4-1 în partida cu Viitorul Galbenu. Novac a înscris primele două goluri, Ionel Dima a marcat pentru 3-0. Feraru a redus din diferență, iar Liviu Boariu a stabilit scorul final, 4-1, pentru Daous Dava.

CS Făurei a realizat o altă surpriză

“Lanterna roșie”, CS Făurei, a bifat al doilea succes stagional, 5-0, în partida cu Tricolorul Lanurile, formație care are ca obiectiv locul întâi în turneul play-out.

După o primă repriză echilibrată, fără gol, a urmat o a doua în care CS Făurei a marcat de cinci ori, prin Valentin Nan (min. 66, 73, 81), Mitrea (min. 69) și Ștefan (min. 78).

Suporter Club Brăila s-a impus cu 6-0, în deplasare, la Viitorul Însurăței și începe să spere din nou la câștigarea turneului play-out.

Pentru formația pregătită de Dragoș Trofin au marcat: Moise (min. 10), Burtea (min. 13), Fătu (min. 16), R. Dima (min. 28), Gurgu (min. 78), Gherghișan (min. 90).