Handbalul feminin brăilean în fața unei noi performanțe. CSM București și HC Dunărea dispută finala mare a Final Four-ului Cupei României

* echipa brăileană s-a impus după prelungiri, 36-35, în derby-ul provinciei,   în fața Gloriei Bistrița Năsăud * un meci interzis cardiacilor * dar o victorie meritată pentru trupa lui Jan Leslie * victorie lejeră pentru CSM București   în partida cu Rapid

Meciul vedetă al semifinalelor Final Four-ului Cupei României la handbal feminin a fost cel dintre HC Dunărea Brăila și Gloria Bistrița Năsăud. Cele două formații calificate deja și între primele patru echipe din EHF European League au oferit spectatorilor din Polivalenta brăileană un adevărat regal handbalistic, o partidă cu răsturnări de scor. Derby-ul provinciei a avut nevoie și de două reprize de prelungire a câte 5 minute fiecare, pentru că la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 31-31.   Într-un final dramatic, HC Dunărea s-a impus cu 36-35  și va juca finala   în compania echipei CSM București.

În calitate de echipă gazdă, Gloria Bistrița a deschis scorul prin Rodriguez, iar Bazaliu a marcat pentru 2-0. Dar echipa brăileană a reușit să egaleze la 3-3, după golul înscris de Kanaval. Formația pregătită de Florentin Pera s-a

distanțat din nou la două lungimi, 6-4, în minutul 10. Liscevic a egalat la 6-6. Cele două combatante au mers cap la cap 7-7, 8-8, 9-9, după care Gloria s-a desprins din nou la două goluri, 11-9, în minutul 19. Bistrițencele au mai avut avans de două lungimi, 12-10, în minutul 19  și 13-11, în minutul 22, dar din nou s-a restabilit egalitatea, 13-13, în minutul 24. Au urmat alte două egalități, 14-14  și 15-15 în minutul 27. HC Dunărea a gestionat foarte bine finalul de repriză, iar la pauză a condus cu 18-16. Ca derulare, repriza a doua a fost la fel ca prima. În minutul 36 tabela indica din nou un rezultat de egalitate, 20-20, dar în minutul 41 Gloria Bistrița Năsăud s-a desprins la patru goluri, 24-20, iar două minute mai târziu echipa pregătită de Pera conducea cu 26-21. Meciul a continuat cu o sarabandă a ratărilor și cu un final nerecomandat cardiacilor. HC Dunărea a egalat la 29-29, a fost 30-30 și 31-31 în minutul 60.

Au urmat două reprize de prelungire a câte 5 minute fiecare, în care portarul echipei brăilene, Kira Trusova, a făcut minuni.

Antrenorul Jan Leslie și-a motivat elevele, iar HC Dunărea a câștigat meritat meciul și urmează să o întâlnească în finala mare, duminică, de la ora 15.00, pe CSM București.

Pentru Gloria Bistrița Năsăud au marcat: Rodriguez 7 goluri, Laslo 7,

Tamires 5, Bazaliu 5, Bulatovic 4, Dincă 2, Pristavița 2, Niombla 1, Seraficeanu 1, Dahl 1.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Gonzalez 8 goluri, Liscevic 7, Gomes da Rocha 6, Quintino 5, Kanaval 3, Jezic 3, Zivkovic 2, Araujo 1, Popa 1.

CSM București – Rapid București, 27-23

Sâmbătă, de la ora 12.30, în prima semifinală din cadrul Final Four-ului Cupei României la handbal feminin, liderul din Liga Florilor,

CSM București, s-a impus cu 27-23 în partida cu Rapid București.

Meciul a fost echilibrat doar în primele 20 de minute. În această perioadă, echipa pregătită de Adi Vasile a condus la două goluri dar în minutul 17 Korsos a restabilit egalitatea, 7-7. Rapidul a condus cu 8-7, Kassoma a marcat în minutul 19, apoi au urmat două egalități, la 8-8  și 9-9. Finalul de repriză a aparținut echipei CSM București, care la pauză avea deja șase goluri avantaj, 16-10.

Liderul din Liga Florilor a jucat la fel de sigur și în repriza a doua, iar în minutul 45 avea nouă lungimi avans, 23-14.

CSM Bcurești a câștigat cu 27-23 și și-a asigurat locul în finala mare.

Pentru CSM București au marcat: Neagu 6 goluri, Zaadi 4, Ostergaard 4, Omoregie 3, Flippes 3, Dindiligan 2, Mortensen 2, Pintea 2, Arntzen 1. Portarul Laura Glauser a avut 16 parade.

Pentru Rapid București au marcat: Korsos 8 goluri, O. Kanor 5, Kassoma 3, Ilie 3, L. Kanor 1, Ostase 1, Fraga 1, Badea 1. Portarul Diana Ciucă a avut 10 parade.