HC Dunărea, medaliată cu argint la Final Four-ul Cupei României

* locul întâi i-a revenit deținătoarei en titre, CSM București, victorioasă cu 32-27 în finala mare cu HC Dunărea * Gloria Bistrița Năsăud a cucerit bronzul

Atmosferă senzațională în Polivalenta brăileană la partida HC Dunărea - CSM București, finala mare a Final Four-ului Cupei României la handbal feminin. După un meci spectaculos, cu multe realizări de ambele părți, formația pregătită de Adi Vasile s-a impus cu 32-27, după ce la pauză a condus cu 17-13. CSM București a cucerit aurul competiției, iar HC Dunărea a intrat în posesia medaliei de argint. Bronzul competiției i-a revenit Gloriei Bistrița Năsăud care s-a impus, după patru reprize de prelungire a câte 5 minute, cu 39-36, în finala mică cu Rapid București.

Faptul că a jucat 70 de minute cu o zi înainte, în semifinale cu Gloria Bistrița Năsăud, a afectat trupa lui Jan Leslie, însă cu toate acestea echipa brăileană a dat o replică solidă celei mai valoroase formații din handbalul feminin românesc din ultimii ani.

Iar accederea în finala Final Four-ului Cupei României la handbal feminin reprezintă, pe plan național, pentru HC Dunărea un al doilea mare succes din istoria clubului, după titlul de vicecampioană națională, cucerit cu Costică Buceschi la timonă.

CSM București a deschis scorul prin Arntzen, Quintino a egalat, 1-1, Zaadi a înscris din nou pentru echipa bucureșteană însă și de data acesta s-a restabilit egalitatea, după golul semnat de Quintino. CSM-ul s-a distanțat la 7-3, în minutul 8, însă și de data aceasta echipa brăileană a reușit să vină la un gol, 6-7, în minutul 12. Deținătoarea Cupei României a controlat jocul și, la pauză, avea patru goluri avans, 17-13. HC Dunărea a încercat în permanență să revină în joc însă CSM-ul, cu un portar în zile mari, Laura Glauser, cu 18 parade în cont, și-a păstrat un avantaj liniștitor pe toată durata părții secunde. Iar în final, formația pregătită de Adi Vasile s-a impus cu 32-27 și a câștigat a treia Cupă a României consecutiv și a șaptea din palmaresul clubului bucureștean.

Pentru CSM București au marcat: Ostergaard 9 goluri, Zaadi 6, Ingstad 4, Arntzen 3, Gutierrez 3, Kobylinska 3, Neagu 2, Omoregie 1, Pintea 1.

Pentru HC Dunărea au marcat: Quintino 6 goluri, Gonzalez 6, Kanaval 4, Jezic 2, Raicea 2, liscevic 2, Mohamed 2, Zivkovic 1, Gomes da Rocha 1, Araujo 1.