Remiza, 2-2, în partida Viitorul Șuțești – Viitorul Ianca, comentată de reprezentanții cluburilor

• “Un rezultat echitabil” este concluzia oficialilor celor două grupări

Duelul din etapa a 4-a a turneului play-out al Ligii a III-a, Viitorul Șuțești – Viitorul Ianca a fost unul echilibrat încheiat cu un rezultat echitabil, spun reprezentanții celor două cluburi.

“Un joc echilibrat cu șanse de gol mai mari în dreptul nostru, dar fotbalul se joacă pe goluri. Nu am marcat și am fost taxați. Mucuță a fost jucătorul partidei, a reușit să înscrie două goluri și mai putea marca unul. Rezultat echitabil spun eu, dar rămân cu regretul că puteam câștiga și erau 3 puncte mari. Rămânem în cursa de a ne menține în acest eșalon și mergem la Hamangia Baia săștigăm”, ne-a declarat Ionel Drăgoi, directorul sportiv al echipei Viitorul Șuțești.

“Partida a început în nota de dominare a noastră, iar în primele 5 minute am irosit două mari ocazii de a deschide scorul. Jocul s-a echilibrat, au fost ocazii de ambele părți. Am trecut în avantaj după reușita lui Moroianu. După o greșeală în lanț a jucătorilor noștri am fost egalați. Moroianu a irosit o mare șansă de a ne readuce în avantaj Gazdele au înscris pentru 2-1 și în continuare s-a jucat pe contre. Noi am mers la Șuțești cu gândul de a câștiga dar și acest punct obținut este foarte important pentru că am urcat pe locul al treilea în Seria a II-a și în acest moment, matematic, suntem salvați sportiv de la retrogradare”, a punctat Nicușor Baldovin, antrenorul echipei Viitorul Ianca.

Filmul meciului:

Putea fi 1-0 pentru oaspeți chiar în primul minut însă Trandafir a ratat din 3 metri. Gabor a fost lapost la șutul lui Gherghișan, de partea cealaltă Tudor a deviat în corner mingea șutată de Ghergișan. Păvălache (min 27) a centrat din corner șI Moroianu a deschis scorul, 0-1.

Mucuță (min. 36) i-a pasat lui Gherghișan care a șutat plasat dar Gabor a deviat mingea în corner. Cu două minute înainte de pauză Tarozzi a fost faultat în suprafața de pedeapsă, Dragoș Mucuță a transformat penalty-ul acordat gazdelor astfel că după primele 45 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Viitorul Șuțești a preluat conducerea în minutul 52, 2-1, după golul marcat de Dragoș Mucuță, după o fază la care au mai participat Marius Dima șI Coteț

Viitorul Ianca a restabilit egalitatea, 2-2, prin Mădălin Calu în minutul 69. Cel mai bun jucător de pe teren, Dragoș Mucuță a fost foarte aproape de a marca și al treilea gol, dar a șutat peste transversală iar partida s-a încheiat nedecis, 2-2.

Viitorul Șuțești: G. Tudor – L. Coteț, Postolea, Custură, Drăguț - Chihaia, Irimia – Tarozzi, Gherghișan, C. Nicolae – D. Mucuță. Au mai jucat: Tiutiu, M Dima.

Viitorul Ianca: Gabor – M. Tudor, Moroianu, Defta, Păvălache (min. 77: S. Stoica) - F. Dima, Trandafir (min. 91: Comșa), G. Oprea (min. 46: Neicu), M. Calu – Cheleș (min. 84: Naiman), M. Coman.