Sportul a pierdut cu 2-1 amicalul cu CSM Râmnicu Sărat

* Marius Coman a deschis scorul pentru oaspeți * Sportul s-a jucat cu ocaziile, iar echipa gazdă a întors rezultatul în favoarea sa în ultimele 4 minute

Sâmbăta trecută, Sportul Chiscani a pierdut cu 2-1 amicalul din deplasare cu CSM Râmnicu Sărat însă raportat la numărul ocaziilor de gol formația pregătită de Adrian Baldovin trebuia să se impună la scor. Însă nu rezultatul este lucrul cel mai important ci faptul că gruparea din Chiscani se transformă pe zi ce trece într-o formație combativă care poate să-și propună obiective pretențioase în campionatul următor.

La acest test de verificare, la Sportul au jucat portarul Daniel Popescu, de la Bucovina Rădăuți, mijlocașul Daniel Lovin de la Sporting Liești și Marius Dulă de la Voința Șuțești din Liga a IV-a.

Meciul de la Râmnicu Sărat s-a disputat pe durata a două reprize a câte 50 de minute fiecare, prima a fost controlată de Sportul Chiscani, cea de a doua a fost ceva mai echilibrată și doar două greșeli individuale făcute de jucătorii formației vizitatoare le-au permis gazdelor să câștige cu 2-1.

Echipa din Chiscani a avut prima ocazie în minutul 12 prin Marius Coman care a șutat de la 25 de metri dar portarul gazdelor a fost la post. Cinci minute mai târziu, oaspeții au beneficiat de un corner, Moldoveanu  a centrat pe colțul lung, Pârlog a recentrat în fața porții, dar șutul lui Coman de la marginea careului mic a fost blocat de un apărător al gazdelor. Tot Moldoveanu a centrat de la colțul terenului în minutul 20 dar Bogdan Dumitru a trimis mingea pe lângă poartă. Până la pauză fiecare combatantă a avut câte o șansă de gol, portarul Daniel Popescu (min. 45) și-a salvat echipa de la primirea unui gol la șutul lui  Mihalache, iar la ultima fază a primei reprize portarul gazdelor a avut o paradă frumoasă la șutul lui Mădălin Pascu.

Cu toate că în repriza a doua Adrian Baldovin a trimis în teren o altă echipă, tot Sportul Chiscani a controlat jocul. Coman l-a încercat în minutele 53 și 65 cu șuturi de la distanță pe portarul gazdelor însă acesta a fost atent și a evitat deschiderea scorului. Perioada de dominare a formației din Chiscani s-a concretizat cu gol în minutul 70 când mingea șutată de la 20 de metri de Ștefan a fost respinsă de portarul gazdelor în față, iar Marius Coman, din semifoarfecă, a trimis-o în plasă și Sportul Chiscani conducea cu 1-0.

Pe fondul relaxării premature dar și a lipsei de experiență a unora dintre jucătorii formației din Chiscani, CSM Râmnicu Sărat a restabilit egalitatea în minutul 96 prin Mihalache. Tot după o fază fixă, Tîrîlă a înscris în minutul 100 golul prin care formația gazdă s-a impus cu 2-1 în partida amicală cu Sportul Chiscani.

Sportul Chiscani: Daniel Popescu (min. 50: Constantinescu, min. 80: Toma) – Bălan (min. 50: Graur), Preda, Pârlog (min. 50: Boga), B. Dumitru (min. 50: Dumitrana) – M. Pascu (min. 50: Ștefan), Chihaia (min. 50: Lovin) - , Iordache, Moldoveanu (min. 50: Dulă), A. Radu - Coman.