Start cu stângul în campionat pentru Cuza Sport

• formaţia brăileană a fost învinsă cu 84-57 în Polivalentă, de CSO Voluntari • evenimentele din septembrie şi lipsa unui buget care să poată  să-i permită echipei brăilene să-i înlocuiască pe americani au fost factorii decisivi pentru acest eşec

Cuza Sport a pierdut cu 84-57 meciul de pe teren propriu cu CSO Voluntari, din etapa a doua a Ligii Naţionale de baschet masculine, iar diferenţa a fost făcută de jucătorii străini pe care i-a a vut în lot formaţia vizitatoare. Evenimentele de la mijlocul lunii septembrie şi lipsa unui buget care să-i permită echipei brăilene să-i înlocuiască pe americanii care nu au mai dorit să rămână la Brăila au făcut ca formaţia pregătită de Mircea Totolici şi Cătălin Ştefănescu să nu poată ţine pasul cu adversara sa în meciul din Polivalentă.

CSO Voluntari a câştigat toate cele patru sferturi ale partidei 20-14, 28-16, 16-14, 20-13. Echipa de la Dunăre s-a străduit din răsputeri să ţină pasul cu adversara sa şi a reuşit în două rânduri să egaleze, ultima dată la 10-10 după un coş de 3 puncte înscris de Damian. Însă echipa din Voluntari s-a distanţat rapid la 18-10 şi s-a impus cu 20-14 în acest prim act al partidei. Echipa vizitatoare a câştigat cu 28-16 sfertul al doilea şi la pauza mare conducea cu 48-30, o diferenţă care, în condiţii normale, putea fi recuperată. Însă antrenorii de la Cuza Sport nu au avut soluţiile pe care şi le-ar fi dorit pe banca de rezerve, iar în aceste condiţii oaspeţii au continuat să controleze jocul şi să-şi menţină un avantaj liniştitor pe tabela de marcaj.

CSO Voluntari a condus cu 64-44 după sfertul al treilea şi s-a impus în final cu 84-57.

Pe 27 octombrie, Cuza Sport va juca în deplasare la Athletic Constanţa.

Pentru Cuza Sport au marcat: Andrei Damian 16 puncte, Joshua Keyes 12, Florin Voiculeţ 10, Vlad Chiriac 7, Adrian Movileanu 5, Şerban Halici 4, Ciprian

Ţelinoiu 2, Eduard Urdă 1. Au mai jucat: Bogdan Căpităneanu şi Andrei Sava.

Principalii marcatori de la CSO Voluntari au fost Ernest Zeigler 22 puncte, Aron Nwankwo 18 puncte şi Svetozar Popovic 17 puncte.