Victoria Traian a câștigat cu 3-0 derby-ul cu Viitorul Șuțești

* formația din Șuțești a ratat trei mari ocazii la 0-0 * Emanuel Moldoveanu a deschis scorul cu un eurogol * Antohi și Ioan Șerbănescu au înscris pentru echipa din Traian în repriza a doua

Partida dintre Victoria Traian și Viitorul Șuțești s-a ridicat și de data acasta la nivelul unui derby. La fel ca și în tur, meciul disputat la Traian a depășit ca valoare Liga a IV-a.

Partida din etapa a 9-a a Ligii a IV-a a început în nota de dominare a echipei Viitorul Șuțești. Echipa vizitatoare a avut trei ocazii de gol în primele 17 minute. În minutul 8 Ionuț Matei a intrat în careul gazdelor și a șutat de la 14 metri peste transversală. Formația din Șuțești putea deschide scorul și în minutul 16 când Ciocan a șutat din lovitură liberă, dar Costel Roșu a degajat mingea de pe linia porții. Un minut mai

târziu a fost din nou rândul lui Matei să rateze dintr-o poziție foarte bună.

Victoria Traian a replicat în minutul 18 printr-un contraatac în urma căruia Buzatu a rămas singur cu portarul advers dar nu a reușit să-l învingă. Ciocan a șutat pe lângă poartă în minutul 20. Și cum ocaziile se răzbună, în minutul 24 echipa gazdă a deschis scorul. Șerbănescu

i-a pasat lui Emanuel Moldoveanu care a trimis mingea sub transversală și Victoria Traian a preluat conducerea, 1-0. Viitorul Șuțești putea egala în minutul 37 dar mingea șutată de Cotigă a fost degajată din apropierea liniei de poartă de Roșu.

Matei a fost din nou la un pas de gol în minutul 50. Din acest moment Victoria Traian a controlat jocul și a mai înscris de două ori, prin Antohi în minutul 52 și Ioan Șerbănescu în minutul 67 și s-a impus cu 3-0.

Tot în etapa a 9-a, Dacia Bertești a câștigat cu 1-0 partida de pe teren propriu cu Daous Dava Brăila, unicul gol al partidei fiind marcat în minutul 29 de Andrei Lascu, iar Voința Vișani s-a impus cu 1-0, la ACSC Cazasu.

Victoria Traian a bifat a 7-a victorie din tot atâtea partide, a acumulat 21 de puncte și este în continuare lider în Liga a IV-a. Pe locul al doilea se află Viitorul Șuțești 15 puncte, iar pe al treilea Voința Vișani 12 puncte.