Fotbal Liga a IV-a

Victorii pentru Viitorul Cireșu și Victoria Traian înaintea meciului direct

• Viitorul Galbenu a urcat pe locul al treilea • duelul pentru primul loc în play-out se dă în continuare între Tricolorul Lanurile și Suporter Club Brăila

Etapa a 4-a a turneului play-off al Ligii a IV-a s-a încheiat cu rezultate normale. A fost o rundă în care primele două clasate, Viitorul Cireșu și Victoria Traian, au avut șansa de a-și verifica loturile în vederea meciului direct, din etapa a 5-a a turului.

Derby-ul dintre echipa de pe locul al 3-lea, Sportul Chiscani, și liderul Viitorul Cireșu s-a încheiat 0-6, însă la pauză formația vizitatoare a avut un avantaj minim, de un gol. Sorin Butiseacă a marcat în minutul 23, după o acțiune la care au mai participat Ioan Șerbănescu și Niță. Până la pauză, Sportul Chiscani a avut două mari ocazii, la șuturile lui Streche (min. 31) și Fătu (min. 33), acesta din urmă singur cu Constandache. Însă, de fiecare dată, portarul oaspeților a avut intervenții foarte bune. La trei minute de la reluare, Sportul a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 metri, Mădălin Pascu a trimis mingea peste zid, dar Constandache a scos-o de sub transversală. În minutul 53, Alin Radu a marcat pentru 0-2. Șase minutre mai târziu, Niță a driblat și portarul și a dus scorul la 0-3. Până la finalul partidei pentru Viitorul Cireșu au mai înscris S. Nicoliță (min. 84), Niță (min. 85) și Cotigă (min. 88).

Sportul Chiscani: Hîncu – G. Ioniță, M. Pascu, Sima, Fătu – Dinescu, Luca, Streche, M. Pană - Manole, Stroe. Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Tunea, Sgîrcitu, Stoian, V. Durbacă, Dragnea, M. Ene, Gavrilă, Toader.

Viitorul Cireșu: Constandache – Mocanu, B. Dumitru, Cotigă, V. Ion – Niță, Mîță, Zainea, I. Șerbănescu – S. Nicoliță, S. Butiseacă. Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Rățoi, A. Radu, Cîrnu, Percă, S. Matei, M. Popa, I. Popa, Chirpac, Gheorghică.

Victoria Traian - Daous Dava Brăila, 2-0

Disputa dintre Victoria Traian și Daous Dava Brăila, locurile 2 respectiv 4 în play-off, a fost una echilibrată până în minutul 69, când Orășanu a marcat pentru echipa gazdă. Scorul final, 2-0 pentru Victoria Traian, a fost stabilit în minutul 89, după reușita lui Mogoș.

Prima repriză a partidei ACS Comunal Cazasu - Viitorul Galbenu a fost una echilibrată, fără goluri. În partea a doua, Viitorul Galbenu a înscris de trei ori, prin Grozea (min. 67), Lazăr (min. 75), G. Feraru (min. 88) și s-a impus cu 3-0, un succes care urcă echipa din Galbenu pe locul al 3-lea în play-off.

Clasamentul în turneul play-off după 4 etape: 1. Viitorul Cireșu 39 puncte, 2. Victoria Traian 36 puncte, 3. Viitorul Galbenu 21 puncte, 4. Sportul Chiscani 20 puncte, 5. Daous Dava Brăila 18 puncte, 6. ACS Comunal Cazasu 16 puncte.

Suporter Club Brăila revine în lupta pentru primul loc din play-out

Formația pregătită de Dragoș Trofin, Suporter Club Brăila, s-a impus cu 5-1, în deplasare la CS Făurei. Echipa brăileană a condus cu 2-1 la pauză, Olteanu (min. 45) a marcat pentru gazde, Bălănică (min. 12, 44) pentru oaspeți. În repriza a doua, Suporter Club Brăila a mai înscris de trei ori, prin Fătu (min. 52, 67) și Bălănică (min. 90).

În cel de-al doilea joc din etapa a 4-a a turneului play-out, Tricolorul Lanurile s-a impus cu 6-0 în partida de pe teren propriu, cu Viitorul Însurăței.

Golurile echipei gazdă au fost marcate de Neculai (min. 10), V. Stoica (min. 47), Văsii (min. 61, 73, 80), Chiscan (min. 61).

Clasamentul în turneul play-out după 4 etape: 1. Tricolorul Lanurile 17 puncte, 2. Suporter Club Brăila 16 puncte, 3. CS Făurei 6 puncte, 4. Viitorul Însurăței 5 puncte.